Elit güreşçilerde akut dehidrasyonun (egzersiz-sauna) tesirlerinin biyomekanik açıdan incelenmesi ve karşılaştırılması
A study and comparison on biomechanical aspects of acute dehydration (exercise- sauna) of elite wrestlers
  1. Tez No: 455314
  2. Yazar: AMIR MOGHADDAMI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZİNNUR GEREK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Bu çalışma güreşçilerin tek ve çift dalma tekniğini yapılabilme becerisine akut dehidrasyonun etkisinin olup olmadığını, biyomekanik açıdan bir farklılık yaratıp yaratmadığını ve bu farklılık içerisindeki etki derecelerinin neler olduğu incelenmek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Bu çalışma; yaş, boy ve kilo ortamları 20±3,5, 1.70±0.46, 67.57±9.35 olan 25 elit güreşçi üzerinde yapılan deneysel bir araştırma tasarımıdır. Çalışmada iki tür dehidrasyon (sauna-egzersiz) yöntemi kullanıldı. Güreşçiler sauna ve egzersiz grubu olmak üzere iki gruba rastgele ayrıldı. Her iki grup içinde dehidrasyonun miktarı % 3-5 olarak belirlendi. Her denek bir ön-test, iki defa da son teste tabi tutuldu. Birinci son-test dehidrasyonun hemen sonrası, ikinci son-test ise 18 saat süreli rehidrasyon sonrasında yapıldı. Tek ve çift dalma teknik hareketi minder üzerinde rakipsiz olarak 3 defa arka arkaya yaptırılarak kayıt altına alındı. Teknik hareketin en iyi olanı biyomekanik açıdan analize tabii tutuldu. 3 boyutlu hareket analizi yapılabilmesi için 3 adet Hero 3 kamera ve Skillspector (1.3.2 versiyon) yazılım programı kullanıldı. Görüntü dizisindeki her karede kişinin vücut eklemindeki işaretlenen yeri (omuz, dirsek, bilek, pelvis, diz, ayak bileği ve ayak parmağı ) seçildi. İstatistiksel analizlerde SPSS 21 kullanıldı. Testler arasındaki farklıkların karşılaştırması için ise Repeated Measures Anova ve friedmen testi, gruplar arası karşılaştırmada ise Independent Samples t Test kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The present study has been conducted for the purpose of studying whether acute dehydration has any effect on single leg tackle and double leg tackle abilities of wrestlers, whether it leads to any biomechanical differences, and the degree of effect created in connection with such differences. Material and method: The present study uses an empirical study conducted on 25 elite wrestlers with average age, height and weight equal to 20±3,5, 1.70±0.46, 67.57±9.3, respectively. Two types of dehydration methods (sauna-exercise) were for the purpose of the study. Wrestlers were separated in two random groups, namely, sauna group and exercise group. The extent of dehydration was found 3-5% for both groups. One preliminary test and two final tests were applied to each subject. The initial final-test was applied immediately after the dehydration and the second final-test was applied following a rehydration period of 18 hours. Wrestlers were asked to perform 3 consecutive technical moves of single leg tackle and double leg tackle on the mat without any opponent and the moves were recorded. The best technical move was subjected to a biomechanical analysis. 3 Hero, 3 cameras and Skillspector (version 1.3.2) software were used for the purpose of 3-dimensional analysis. A marked point on the joints of the relevant person (shoulder, elbow, wrist, pelvis, knee, ankle and toe) was selected in each frame of the record. SPSS 21 was used for statistical analyses. Repeated Measures Anova and friedmen test were used to compare the differences of tests and Independent Samples t-Test was used to compare the groups.