Trans-sinnamaldehit'in rat diyabet modelindeki serum IL-1β, COX-2 ve nitrik oksit düzeylerindeki etkisi
The effects of trans-cinnameldehyde on serum levels of IL-1β, COX-2 and nitric oxide in rat model of diabetes
  1. Tez No: 455328
  2. Yazar: NAZLY MOHAMMED NOORULDEEN NOORULDEEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP SARAYMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Diabetes mellitus insülin eksikliği, insülin direnci veya her ikisinin birlikteliği sonucu kanda glukoz seviyesinin yükselmesine bağlı olarak gelişen ve kronik ve akut komplikasyonlara neden olabilen sistemik bir hastalıktır. Son dönemde yapılan çalışmalarda tarçının; güçlü antioksidan, antiinflamatuar, vazodilatör, antitrombotik, antiülseratif, antialerjik ve antibakteriyel özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir. Çalışmalar daha çok Cinnamon'un insülin direnci, metabolik sendrom ve Tip 2 Diabetes Mellitus (DM) gibi hastalıkların tedavi veya önlenmesindeki etkisi üzerinde yapılmıştır. Ayrıca Diyabete bağlı dejeneratif değişikliklerin gelişmesinde konak savunma sistemi hücreleri tarafından mikroorganizmalar ve/veya diğer antijenlere karşı üretilen pro-enflamatuvar ve anti-enflamatuvar sitokinlerin önemi üzerinde durulmaktadır. Sitokinler diyabete bağlı nörolojik ve damar problemlerinin gelişmesinde rol oynayan önemli immun düzenleyicilerdir. Bu enflamatuvar mekanizmaların tip 1 ve tip 2 diyabet gelişiminde anahtar rol oynadıkları belirtilmiştir. Çalışmada 8-10 haftalık 40 adet Wistar erkek rat (190-265 g) kullanıldı. Ratlar; her grupta 8 rat olacak şekilde kontrol, STZ, TCA ve STZ-TCA olmak üzere dört guruba ayrıldı. Ratlar çalışma boyunca 25-35oC ve %55-60 nisbi nem oranında kontrollü şartlarda kuru pellet yem ve günlük taze su ile 6 hafta boyunca beslendi. Tarçında bulunan trans-sinnamaldehit'in STZ ile diyabet yapılmış rat modelinde IL-1β, Cox-2 ve NO seviyelerine etkisi araştırıldı. Kan glukoz seviyeleri glukoz oksidaz metodu ile, serum IL-1beta ,serum COX-2 ve serum NO seviyeleri ise ELISA yöntemiyle ölçüldü. Sonuç olarak, STZ verilerek tip 1 diyabet oluşturulan gurupta trans-sinnamaldehit uygulamasına bağlı olarak glukoz düzeylerinde ve pankreasta düzelme görüldü. Bu nedenle trans-sinnemaldehitin antidiyabetik, antioksidan ve anti inflamatuar etkilerinden dolayı, diyabet tedavisine katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus is a systemic disorder that develops due to insulin deficiency, insulin resistance, or the combination of both, resulting in elevated glucose levels and can lead to chronic and acute complications. In recent studies, it was indicated that cinnamon has strong antioxidant, antiinflammatory, vasodilator, antithrombotic, antiulcerative, antiallergic and antibacterial properties. Studies have mostly focused on cinnamon's therapeutic or preventative effect on diseases as insulin resistance, metabolic syndrome and Type 2 Diabetes Mellitus (DM). Furthermore, the importance of pro-inflammatory and anti-inflammatory cytokines produced by the host defense system cells against microorganisms and/or other antigens have been emphasized in terms of diabetic degenerative changes. Cytokines are important immunoregulators in the development of diabetes induced neurological and vascular problems. These inflammatory mechanisms have been shown to play a key role in the development of type 1 and type 2 diabetes. In the study 40 male Wistar rats (190-265 g) at the age of 8-10 weeks were used. Rats were divided into four groups as control, STZ, TCA and STZ-TCA, including 8 animals in each group. Rats were fed for 6 weeks with dry pelleted feed and daily fresh water under controlled conditions at 25-35oC and 55-60% relative humidity throughout the study. The effects of trans-cinnamaldehyde, a compound found in cinnamon, on serum IL-1β, Cox-2 and NO levels was investigted in rat model rendered diabetes with STZ. Blood glucose levels were measured by glucose oxidase method, and Serum IL-1beta, Serum COX-2 and NO levels were measures by ELISA method. In conclusion, glucose levels and pancreatic recovery were observed due to trans-cinnamaldehyde administration in the group in which type 1 diabetes was induced by administration of STZ. Because of this, trans-cinnemaldehyde is thought to be able to contribute to the treatment of diabetes due to its antidiabetic, antioxidant and anti-inflammatory effects.