Trans-sinnamaldehit'in diyabet modelindeki antidiyabetik ve pankreas koruyucu etkilerinin araştırılması
Investigation of the antidiabetic and pancreas protective effects of trans-sinnamaldehyde in diabetes model
- Tez No: 455329
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP SARAYMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Tarçın (Cinnamomum spp.), çok uzun zamandan beri geleneksel olarak kullanılan biyoaktif özellikli bir baharattır. Tarçının in vivo ve in vitro çalışmalarda, hücresel glukoz metabolizmasını etkileyerek açlık tokluk plazma glukozu ve HbA1C seviyesini düşürdüğü belirtilmektedir. Bu bilgiler doğrultusunda bu tez çalışmasında tarçının içeriğindeki trans-sinnamaldehit'in Diabetes Mellitus üzerindeki etkisinin gösterilmesi amaçlandı. Trans-sinnameldehit'in pankreas dokusunun harabiyetini ve diyabeti önlemede önemli olması nedeniyle; mevcut çalışmada steptozotosin (STZ) ile rat modelinde diyabet oluşturularak pankreatik doku homojenatındaki siklooksijenaz (COX-2) ve nitrik oksit (NO) düzeyleri ölçüldü. Sonuçlar doğrultusunda trans-sinnameldehit'in anti diyabetik ve pankreas koruyucu etkisi incelendi. Çalışmada 8-10 haftalık 32 adet Wistar erkek rat (190-265 g) kullanıldı. Ratlar; her grupta 8 rat olacak şekilde kontrol, STZ, TCA ve STZ-TCA olmak üzere dört guruba ayrıldı. Ratlar çalışma boyunca 25-35oC ve %55-60 nisbi nem oranında kontrollü şartlarda kuru pellet yem ve günlük taze su ile 6 hafta boyunca beslendi. Kan glukoz seviyeleri glukoz oksidaz metodu ile, doku COX-2 ve NO seviyeleri ise ELISA yöntemiyle ölçüldü. Sonuç olarak, STZ verilerek tip 1 diyabet oluşturulan gurupta trans-sinnamaldehit uygulamasına bağlı olarak glukoz düzeylerinde ve pankreasta düzelme görüldü. Bu nedenle trans-sinnemaldehitin antidiyabetik, antioksidan ve anti inflamatuar etkilerinden dolayı, diyabet tedavisine katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Cinnamon (Cinnamomum spp.) is a bioactive featured spice traditionally used for a long time. In vivo and in vitro studies with cinnamon were indicated to reduce the hunger fasting plasma glucose and HbA1C levels by affecting cellular glucose metabolism. Based on this information, in the present study it was aimed to investigate the effect of trans-cinnamaldehyde in cinnamon on diabetes mellitus. Due to the importance of trans-cinnamaldehyde in preventing the pancreatic destruction and diabetes, cyclooxygenase (COX2) and nitric oxide (NO) levels in pancreatic tissue homogenates were measured in rat model rendered diabetes with steptozotocin (STZ). The anti-diabetic and pancreas-protective effects of trans-cinnamaldehyde were investigated according to the results. In the study 32 male Wistar rats (190-265 g) at the age of 8-10 weeks were used. Rats were divided into four groups as control, STZ, TCA and STZ-TCA, including 8 animals in each group. Rats were fed for 6 weeks with dry pelleted feed and daily fresh water under controlled conditions at 25-35oC and 55-60% relative humidity throughout the study. While blood glucose levels were measured by glucose oxidase method, COX-2 and NO levels in tissues were measures by ELISA method. In conclusion, glucose levels and pancreatic recovery were observed due to trans-cinnamaldehyde administration in the group in which type 1 diabetes was induced by administration of STZ. Because of this, trans-cinnemaldehyde is thought to be able to contribute to the treatment of diabetes due to its antidiabetic, antioxidant and anti-inflammatory effects.