The issue of working women's representation: The social and cultural representation of working women in American art and fiction
Çalışan kadının temsil sorunu: Amerikan sanatı ve edebiyatında çalışan kadının toplumsal ve kültürel sunumu
  1. Tez No: 226027
  2. Yazar: AYCAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYŞE LAHUR KIRTUNÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Felsefe, Sanat Tarihi, American Culture and Literature, Philosophy, Art History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Ondokuzuncu yüzyıldaki edebiyat, hukuk, tıp, din, felsefe ve sosyoloji gibi alanlarda belirgin bir biçimde gözlemlenen ayrı dünyalar öğretisi, kadının yaşamının evi, kocası ve çocukları merkezinde toplanması gerektiğini vurgulamaktadır. Erkeğin toplumsal alanı ve kadının özel alanı olması gerektiğini irdeleyen bu ayrım, kadınların ekonomik bağımsızlıklarını elinden almış ve onlara ev işi dışında çok sınırlı alanlarda iş olanakları bırakmıştır. Ataerkil aile yapısı, dini ideolojiler, toplumsal normlar ve siyasal davranış biçimleri ondokuzuncu yüzyıldaki ideal kadın imgesini evcimen melekler ve ücretsiz hizmetkarlar biçiminde kurgulamışlardır. Dahası, kadınların üzerindeki toplumsal baskı batı düşüncesinin ürettiği yazılı metinlerle güçlendirilmiş ve kültürel değerler ile desteklenmistir. Onsekizinci ve ondokuzuncu yüzyılda sosyoloji, felsefe ve psikoloji gibi disiplinler kadın ve erkek dünyalarını ayıran ve kadını güçten düşüren söylemi üretmişlerdir. Tezde incelenen resim ve romanlar üzerine yaptığımız feminist yorumlarımız ondokuzuncu yüzyıl kadın yazarların, erkek hakimiyetindeki evcimenlik öğretisinin kadınların ev dışında kariyer sahibi olmalarını engellediği gerekçesi ile eleştirildiğini göstermektedir. Iç savaş sonrasını ele aldığımız bu tezin amacı, sanat ve edebiyattaki çalışan kadın temsillerinin bir kadın için ondokuzuncu yüzyıldaevi dışında calışmanın ne anlama geldiğini anlatan özel imgeler ve tanımlamalar ürettiğini ortaya koymaktır. Çalışan kadın temsilleri üreten kadın yazarlar ve ressamlar kadının özgürleşmesi düşüncesine de özel bir anlam kazandırmaktadırlar. Ondokuzuncu yüzyıl çalışan Amerikalı kadınları konu alan romanların ve resimlerin çözümlendiği bu tezde, aile ve toplumsal yaşamdaki cinsel kimliğe bağlı iş gücü ayrımı, kadın ve erkeğin ayrı dünyalara ait olduğu öğretisi, ve kadınların erkek hakimiyetindeki kültürel değerler aracılığı ile marjine itilmeleri konu alınmaktadır. Çalışan kadınların sanat ve edebiyattaki temsillerinin çözümlendiği bu tezde, incelenen yazar ve ressamların anne ve eş olma kimliği ve ev yönetiminin bütün kadınların doğası ve kaderi olduğunu savunan geleneksel görüşü değiştirmeye çalıştıkları ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
The nineteenth century doctrine of the separate spheres, as particularized and clarified in literature, law, medicine, religion, and sociology prescribed that women?s personal lives be centered on home, husband, and children. The separation between the male public sphere and the female private sphere deprived women of their economic independence and women could find very limited jobs to be performed except the housework. Patriarchal family structure, religious ideologies, community norms, and political policies all interacted in formation of the nineteenth century ideal woman image as the domestic angels and servants. Moreover, the social oppression of women was reinforced in the written texts of the western thought, and supported by the cultural values. The eighteenth and the nineteenth century intellectual disciplines such as sociology, philosophy and psychology produced discourse that disempowered women and separated the spheres of men and women. Our feminist interpretation of the selected works of art and fiction attempts to show how the nineteenth century women writers criticized the nineteenth century male-dominated cult of domesticity that restricted women from working outside home, and to show thatartistic and literary representations of working women in the post bellum era producedimages and definitions of what it meant to work in the nineteenth century. Women artists and authors who produced representations of working women helped to give a particular meaning to the idea of women?s liberation. Nineteenth century American women?s novels and paintings about working women are analyzed in this thesis to investigate such themes as the sexual division of labor in the family and in the society, the separate spheres doctrine between men and women, and women?s marginalization through the post bellum male-dominated cultural values. Through our analysis of the representations of the working women in American women?s fiction, we concluded that the women writers that are selected to be studied in this thesis opposed the traditional view that motherhood, wifehood, and housekeeping were all women?s nature and destiny.