A study of collaborative design in mobile augmented reality
Mobil artırılmış gerçeklik ile işbirlikli tasarım üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 455430
  2. Yazar: SÜHEYLA MÜGE HALICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEMAN FİGEN GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Mimarlık, Science and Technology, Architecture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarımda Bilişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Mobil artırılmış gerçeklik teknolojisinin işbirlikli mimari tasarım ortamındaki etkileri, tasarımcıların tasarım iletişimi ve etkileşimi üzerinden irdelenmesi araştırmanın konusunu oluşturur. Bu bağlamda, mobil artırılmış gerçeklik tasarım ortamının fiziksel modelleme ortamı ile karşılaştırılması üzerine bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışma sonucunda; işbirlikli tasarımcıların, mobil artırılmış gerçeklik aracını tasarım sürecinde etkin olarak kullanabildikleri görülmüştür. İşbirlikli tasarımcılar için tasarım iletişimi ve etkileşimi sağlaması nedeniyle; geliştirilmeye açık olan ve daha fazla çalışmayla incelenmesi gereken mobil artırılmış gerçeklik teknolojisinin, işbirlikli tasarım sürecinde kullanım için umut verici olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to understand the impact of mobile augmented reality technology on designers' behaviour during collaborative architectural design. In order to see the influence on design communication and interaction, a comparison study of the mobile augmented reality vs the physical model making was conducted in this study. The thesis defends that the mobile augmented reality technology has great potential to use this technology as a design tool in a collaborative design environment, which then needs to be developed and examined with further studies.