Predicting permanent displacement of concrete faced rockfill dams subjected to earthquake loading
Ön yüzü beton kaplı kaya dolgu barajların deprem yükleri altındaki kalıcı deformasyonlarının tahmin edilmesi
- Tez No: 455480
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ ÜLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Ön yüzü beton kaplı kaya dolgu barajlar (ÖYBKKDB) genellikle sismik yükler altında yüksek performans sergilemeleri ve depreme karşı güvenli oluşları ile bilinirler. Buna bağlı olarak da, özellikle sismik aktivitenin yüksek olduğu bölgelerde kaya dolgu baraj inşasında hızlı bir ilerleme kaydedilmiştir. Ancak depreme maruz kalan barajlarda oluşan deformasyonlar bu konudaki bilginin yetersiz olduğunu göstermiştir. Mevcut çalışmalar toprak dolgu ve diğer kompozit barajlar üzerinde yoğunlaştığından kaya dolgu barajlara özgü çalışma oldukça azdır. Bu çalışma, ön yüzü beton kaplı kaya dolgu barajların deprem yükleri altındaki dinamik davranışlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla, değişen parametreler altında bir dizi dinamik analiz yapılmıştır. Farklı geometri ve malzeme parametrelerine sahip modeller oluşturulmuştur. Hazırlanan sayısal modeller için gerçek deprem kayıtları kullanılarak farklı sismik yüklemeler oluşturulmuştur. Sonlu elemanlar yöntemiyle hesap yapan QUAKE/W programı kullanılarak gerçekleştirilen dinamik analizler iki boyutta düzlem birim şekil değiştirme koşulları altında eşdeğer doğrusal hesap yöntemini temel alınarak yapılmıştır. Limit denge ve yarı statik hesap yöntemleri kullanılarak güvenlik katsayısı, kayma ivmesi ve sismik katsayı hesaplamaları yapılmıştır. Depreme bağlı kalıcı deformasyonların hesaplanmasında Newmark yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda, ön yüzü beton kaplı kaya dolgu barajların ön tasarımı aşamasına yönelik tavsiyelerde bulunulması amaçlanmıştır. Kaya dolgu barajların kalıcı deformasyonunun ve ivme tepkilerinin tahmini için analiz sonuçları doğrultusunda hazırlanan çizelgeler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Concrete faced rockfill dams (CFRD) are widely known with their safeness and high performance against the seismic loadings. Correspondingly, a rapid progress is made in construction of rockfill dams especially at highly seismic hazardous regions. However, earthquake exposures and dam failures show the inadequacy of information. Available studies concentrate on earth and cored type composite dams that is less specification is made merely for rockfill dams. This study aims to investigate the dynamic behavior of concrete faced rockfill dams subjected to earthquake loading. In accordance with this purpose, a series of dynamic analyses are conducted with various parameters. Dam models prepared with different geometries and material properties. These numerical models are subjected to various seismic excitations provided from real earthquake records. Finite element method based QUAKE/W is used for dynamic analyses and equivalent linear approach process is applied under 2D plain strain conditions to scrutinize the seismic response of CFRDs. Limit equilibrium and pseudo-static approach based calculations are carried out for factor of safety, yield acceleration and seismic coefficient evaluations. Earthquake induced permanent displacements are calculated with Newmark method. Consequently, it is aimed to give recommendations for engineers in the preliminary design stage of CFRDs. Based on the analyses results, preliminary design charts are suggested for the prediction of earthquake induced deformations and acceleration responses.