Görüntü şifreleme teknikleri ve bir uygulama tasarımı
Image encryption techniques and an application design
  1. Tez No: 455545
  2. Yazar: HASAN SAKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Teknolojik gelişmeler ile gün geçtikçe alışkanlıklar ve ihtiyaçlar değişmektedir. Bu değişim çok hızlı olmakla beraber insanların birbirlerine ve bilgiye erişim olanakları da kolaylaşmaktadır. Bu şekilde, hayat standartlarımız olumlu yönde değiştiği gibi, beraberinde bazı problem alanları da oluşmaktadır. İnsanlar bilgiye çabuk erişmek istedikleri gibi, aynı zamanda kendilerine ait bilgilerin mahremiyetini de korumak istemektedirler. Bu istek“bilgi güvenliği”kavramını ortaya çıkarmıştır. Bilgi güvenliği; bilginin istenmeyen kişilerin erişimine kapanmasını ve yetki sahibi kişilerin güvenli şekilde bilgiye erişebilmesini sağlamak yönünde alınacak tedbirlerden oluşmaktadır. Bu tedbirler ışığında çok sayıda çalışma yapılmıştır. Bilgi güvenliği, kapsamı geniş bir alan olduğundan alt başlıklara bölünmüştür. Bu alanda yapılan çalışmalar bu alt başlıklardan oluşmaktadır. Bu alt başlıklardan birisi de görüntü güvenliğidir. Bu tez çalışmasında; şifreleme ile ilgili temel bilgiler verilmiş, görüntü güvenliğini sağlamak için kullanılan görüntü şifreleme algoritmaları anlatılmış, geliştirmiş olduğumuz hibrit bir görüntü şifreleme yöntemi önerilmiş ve bu yöntem bir uygulama ile anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Day after day habits and needs vary with technological developments. Alongside this change is very rapid, people's access to each other and information is also easier. In this way, although our standard of living changes in a positive direction, it is composed of some problem areas. People want to access information quickly, but also they want to protect the privacy of the information of their own. This requesition creates“information security”concept. Information security consists of some precautions. These precautions are to avoid unwanted people from gaining access to the information and to ensure that authorized people access to information in a safe way. Owing to these precautions, numerous studies were occured. Because information security has a broad area, it is divided into subsections. Studies in this area are about these subsections. One of these subsections is the image security. In this study; basic information about encryption was described, image encryption algorithms ensure the safety of image were described, a hybrid image encryption technique which designed in this study was proposed and this technique was described with an application.