İş sağlığı ve güvenliği çalışmalarının etkili yönetilmesinde anahtar basamaklar ve sistematik bir metot önerisi
Key steps on effective management of occupational health and safety studies and a systematic method proposal
- Tez No: 455544
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERPİL GERDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Sosyal gelişmişliğin en temel iki öğesi sağlık ve güvenliktir. Çalışanların kendi sağlıklarını koruma ve geliştirme, güvenli çalışma prensiplerine önem verme bilincine sahip olmaları, işletmelerinde; cezai yaptırımlara maruz kalmadan devamlılıklarını sağlamaları ülkemizin sosyal ve ekonomik geleceği açısından büyük önem taşımaktadır. Başta çalışma hayatı olmak üzere sağlık ve güvenlik problemlerinin çözümü için ortaya çıkan İş sağlığı ve güvenliği biliminin çok disiplinli ve kompleks yapısı sebebiyle, söz konusu çalışmaların kontrol altına alınması oldukça güçleşmektedir. Kanun ve yönetmeliklerin İS&G (İş Sağlığı ve Güvenliği) alanında başarılı olmak için yetersiz kaldığı ortadadır. Bu konuda somut başarılar elde etmiş ülkelerin yapmış oldukları çalışmalar incelendiğinde, etkili yönetim basamaklarının bilimsel, sistematik ve bütüncül bir yaklaşım metodu ile ele alınması, İS&G alanında başarıyı elde etmenin temel şartı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tez çalışmasında, söz konusu anahtar basamaklar günümüz çalışma hayatının gereksinimlerine göre değerlendirilerek analiz edilmiş ve sürekli iyileştirme amaçlı performans kavramı ile temellendirilmiştir.Sonuçları hem çalışan hemde işveren boyutunda değerlendirme imkanı tanıyan performans ölçme metodu sayesinde, kurulan sistematik ve bilimsel İS&G sisteminin ne derece etkili olduğu görülebilmektedir. İşyeri ortamında geliştirilen PMMTAC ve PMMTES performans ölçme yöntemleri ile elde edilecek parametreler, İS&G sisteminin işleyişi hakkında detaylı bilgi sahibi olunmasına imkan tanımaktadır.
Özet (Çeviri)
The two basic elements of social development is health and safety. Employees of protecting their health and development, they are not conscious of the importance of safe working principles of business; ensuring the continuity of exposure to criminal sanctions in terms of social and economic future of our country is great importance. At first a lot of working life, including health and safety problems arising for the solution of occupational health and safety due to the complex structure of science and disciplined, under control of the said work is rather difficult. Laws and regulations of the OH & S (Occupational Health and Safety) it is clear that is not enough to succeed in the field. In this regard, concrete achievements examined the work they have done in the country have achieved scientific effective management step, systematic and be addressed by an integrated approach method, OH & S in the achieved success factor as the basic condition is encountered. In this study, the key steps of the present study were analyzed and evaluated according to the requirements of life based on the philosophy of continuous improvement, the results suggest a method that has been an opportunity to evaluate the size of both the employee and the employer. PMMTAC developed in the workplace environment and PMMTES performance will be achieved with the methods of measurement parameters makes it possible to be detailed knowledge about the functioning of the OH&S system.