Sinir sistemi modelinin analizi
The analysis of neural field model
- Tez No: 455548
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tezde bir ve iki nöron popülasyonu için oluşturulan sinir sistemi modelleri ele alınmıştır. Sistemler için karakteristik denklem oluşturularak D-parçalanma metodu yardımıyla kararlılık analizi yapılmıştır. Stepan formülleri kullanılarak asimptotik kararlılık bölgeleri belirlenmiştir. Ayrıca sistemde yer alan gecikme teriminin kararlılık üzerine etkisi araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar çizilen grafiklerde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, neural field models for one and two neural populations are considered. Constructing the characteristic equations for these models and by using the D-partition method, the stability analysis of the system is made. The asymptotic stability regions are determined by using the Stepan's formula. Further, the effect of the delay term on the stability is investigated. The observations made are shown on the graphics.