Design of intelligent reliability prediction models for industrial automation machinery: A robotic injection molding automation case study
Endüstriyel otomasyon makineleri için akıllı güvenilirlik tahmin modellerinin tasarımı: Bir robotik enjeksiyon sistemi çalışması
  1. Tez No: 737607
  2. Yazar: ATALAY TAYFUN TÜREDİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DURMUŞ ALİ BİRCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu tez çalışmasında, mevcut ve tahmin edilen ekipman ve proses güvenilirliği ile ilgili bir Robotik Enjeksiyon Kalıplama Sistemi (REKS) ele alınmıştır. Hata Türleri ve Etkileri Analizi (HTEA), geçmiş 48 aylık gerçek işletme performans verilerine göre sistem güvenilirliğini etkileyen en kritik REKS şartlarını bulmak için kullanılmıştır. Elde edilen HTEA sonuçlarının içerdiği ekipman arızaları arasındaki ortalama süre (MTBF), gelecek güvenilirlik tahminde kullanılacak en iyi performansa sahip Yapay Sinir Ağı (YSA) modelinin eğitimi ve yapılandırılması için kullanılmıştır. Ek olarak, gelecekteki Çevrim Süresini (ÇS) tahmini için de başka bir en iyi performanslı YSA modelini oluşturmak için 300 çevrimlik (24 Saat üretim süresi) proses verileri kullanılmıştır. Birlikte değerlendirilen ekipman ve proses güvenilirliği tahmin sonuçları, manipulator robotun pnömatik tutucusunun hem sistem hem de proses güvenilirliği için en kritik ekipman olduğunu göstermektedir. Çalışmanın sonunda, potansiyel risk faktörlerini ortadan kaldırarak elde edilecek en iyi ekipman ömrü ve proses döngüsünü sağlamak için gerekli önleyici ve iyileştirici aksiyonlar, tahmin edilen MTBF, CT verileri ve FMEA tablolarından faydalanılarak önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, a Robotic Injection Molding System (RIMS) is taken in the consideration dealing with existing and forecasted equipment and process reliability. Failure Mode and Effect Analysis (FMEA) is used for finding out RIMS most critical cases that effect overall system reliability according to historical 48 months real shop floor performance data. Obtained FMEA results are processed for training and structuring of best performance Artificial Neural Network (ANN) model to predict future performances in terms of equipment Mean Time Between Failure (MTBF). Additionally, 300 cycle (24 Hours production period) process data is used to structure another best performance ANN model to predict future Cycle Time (CT). Consolidated equipment and process reliability prediction results show that the pneumatic gripper of the manipulator is most critical equipment for both system and process reliabilities. In the end of the study preventive and improvement actions that are acquired from FMEA tables are suggested in accordance with forecasted MTBF and CT to eliminate overall potential risk factors to maintain best equipment and process life cycle.