İmalat işletmelerinde emek verimliliğini etkileyen faktörlerin yapısal eşitlik modeliyle incelenmesi
Analysing labor productivity in manufacturing sector through the structural equation model
  1. Tez No: 455547
  2. Yazar: VASFİ NADİR TEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR YILDIZ KUMRU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmada Kocaeli Bölgesinde faaliyet gösteren imalat işletmelerinde çalışanların iş doyumu, çalışma yaşamının kalitesi, yaşam doyumu, örgütsel bağlılık ve emek verimliliği arasındaki ilişkiler Yapısal Eşitlik Modelleri (YEM) ile belirlenmeye çalışılmış. Bu modellerin, çalışanların emek verimliliğini etkileyen değişkenlerin ve bu değişkenleri belirleyen faktörlerin belirlenmesinde kullanılabilirliği test edilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde, kavramsal ve kuramsal çerçeve açıklanmış, ikinci bölümde araştırma değişkenlerini belirleyen faktörlerin etkilerinin ölçüldüğü çalışmalar gözden geçirilmiş, araştırmanın konusu, amacı, problem cümleleri, hipotezleri ve iki teorik model oluşturulmuştur. Üçüncü bölümde ana kitle ve örnek kitle açıklanmış, veri toplama aracı oluşturulmuş, örnek kitleden toplanan verilerin analizi SPSS ve LISREL paket programıyla yapılmış ve bulgular değerlendirilmiştir. YEM analizi sonunda, değişkenler arasındaki ilişkiler belirlenmiştir. Birinci modeldeki ilişkiler şunlardır: İş doyumu duygusal bağlılığı, devam eden bağlılığı, normatif bağlılığı anlamlı ve pozitif bir şekilde etkilemektedir. Çalışma yaşamının kalitesi, duygusal bağlılığı anlamlı ve pozitif bir şekilde etkilemektedir. Yaşam doyumu, duygusal bağlılığı, devam eden bağlılığı, normatif bağlılığı anlamlı ve negatif bir şekilde etkilemektedir. Duygusal bağlılık, emek verimliliğini anlamlı, pozitif bir şekilde etkilemektedir. İkinci modeldeki ilişkiler şunlardır: Duygusal bağlılık, çalışma yaşamının kalitesini, iş doyumunu, yaşam doyumunu anlamlı ve pozitif bir şekilde etkilemektedir. Normatif bağlılık, çalışma yaşamının kalitesini, yaşam doyumunu anlamlı ve negatif bir şekilde desteklemektedir. Çalışma yaşamının kalitesi, emek verimliliğini anlamlı ve pozitif bir şekilde desteklemektedir. İş doyumu, enerji verimliliğini anlamlı ve pozitif bir şekilde desteklemektedir. Sonuç olarak, örgütsel bağlılığın boyutlarından duygusal bağlılık, çalışma yaşamının kalitesini, yaşam doyumunu ve iş doyumunu anlamlı ve pozitif bir şekilde etkilemektedir. Çalışma yaşamının kalitesi, iş doyumunu, duygusal bağlılığı, emek verimliliğini anlamlı ve pozitif bir şekilde etkilemektedir. Emek verimliliği, çalışanların örgütlerine duygusal olarak bağlı olması, çalışma yaşamının kaliteli olması ve iş doyumu ile mümkündür.
Özet (Çeviri)
In this research the relations between job satisfaction, work life quality, life satisfaction, organizational commitment and labor productivity of whose working at the manufacturing enterprises in Kocaeli region have been tried to determine through the Structural Equation Modelling (SEM). The usability of these modellings in determining the variables that affect the labor productivity and the factors that determine these variables has been tested. In section one, the conceptual and theoretic framework has been defined; in section two the studies that surveyed the effects of the determining factors of the research variables have been reviewed; the object, the subject, the problem sentences and the hypotheses of research, and two theoretical models have been generated. In section three, the mass population and the sample population have been determined; data collection tool has been generated; the analysis of the data collected from the sample population has been performed by the package software's SPSS and LISREL and the results have been evaluated. As a result of the SEM analysis, the relations between the variables have been determined. The relations in first model are these: job satisfaction affects the affective commitment, the continuance commitment and the normative commitment significantly and positively; the work life quality affects affective commitment significantly and positively; life satisfaction affects affective commitment, continuance commitment and normative commitment significantly and negatively; affective commitment affects labor productivity significantly and positively. The relations in second model are these: affective commitment affects work life quality, job satisfaction, life satisfaction significantly and positively; the normative commitment supports work life quality, life satisfaction significantly and negatively; work life quality supports labor productivity significantly and positively; job satisfaction supports labor productivity significantly and positively. As a result, the affective commitment one of the aspects of organizational commitment, affects work life quality, life satisfaction and job satisfaction significantly and positively; work life quality affects job satisfaction, affective commitment, labor productivity significantly and positively; labor productivity is possible with the commitment of the workers to their organizations, work life quality and job satisfaction.