Yapı stoku-yasal mevzuat ilişkisi bağlamında depreme bağlı tehlikenin saptanmasına yönelik mekansal bir kesit: Değirmendere Yüzbaşılar Mahallesi
In the context of relations building stock -legislation for determination of seismic hazard from a spatial section: Degirmendere Yuzbasilar District
  1. Tez No: 455553
  2. Yazar: KEVSER DAĞDELEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELİF YEŞİM KÖSTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışma, Dünyada ve Türkiye'de deprem üzerine yapılan disipliner çalışmaları, bu çalışmaların dönemsel olarak ele alınması gerekliliğinin nedenselliğini araştırmakta ve söz konusu çalışmaların yasal mevzuattaki karşılığının ne olduğu sorusuna yanıt aramaktadır. Çalışma ile depreme bağlı tehlikenin saptanması amacıyla“yapı stoku-yasal mevzuat”ilişkilerinin karşılaştırmalı analizine yönelik olarak; elde edilen saptamalar ışığında, Değirmendere-Yüzbaşılar Mahallesi örneği üzerinden bu saptamaların alandaki karşılığı bulunmaya çalışılmaktadır. Alanın depreme yönelik tehlike analizinin yapılmasında kullanılan verilerin CBS ortamında değerlendirilebilmesi için Analitik Hiyerarşik Süreç (AHS) yöntemi ile ağırlıklandırılması yapılmıştır. CBS ortamında tehlike analizleri yapılarak bölgedeki riskli yapılar ve risk oranları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the disciplinary studies on earthquakes in Turkey and in the world and investigates the necessities of periodical consideration of these studies and answers the question of what is the anticipation of the studies in the legal regulations. With this study, we are trying to discover matching findings at the Değirmendere-Yüzbaşılar District with the already existing comparative analyses of the relations between“structure stock-legal legislation”– which were made in order to determine the risk due to an earthquake. In order to be able to evaluate the risk analysis of the region for earthquakes within GIS, the weighting of these data have been realized with the method of Analytic Hierarchy Process (AHP). Afterwards, risk analyses have been conducted in GIS Medium, and the buildings under risk and their ratios have been determined.