İnşaat sektöründe kalite yönetimi ve müşteri memnuniyeti
Turkish regulations of building and international regulation
- Tez No: 180418
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP KANIT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
NŞAAT SEKTÖRÜNDE KAL TE YÖNET M VE MÜŞTER MEMNUN YET(Yüksek Lisans Tezi)Mehmet ERDEMGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜHaziran 2006ÖZETGünümüzde küreselleşme sürecinin de zorladığı ulusal boyuttaki değişim ve dönüşümsürecinde mar planına, fen, sanat ve sağlık kurallarına, standartlara uygun ve kalitelikonut yapılması sorunu, geçmişte yaşananlardan farklı ve değişik boyutlar kazanmıştır.Kalite tanımı günümüz koşullarında müşteri memnuniyetini esas alan bir kapsamdaifade edilmektedir. nşaat sektöründeki taahhütçü firmaların ve konut yapıkooperatiflerinin de müşteri memnuniyetinin arttırılması amacına yönelik olarak,müşteri şartlarını belirlenmiş ve bunların gereklerinin yerine getirilmiş olmasıgerekmektedir.Bu çalışmada; Türk Yapı Mevzuatı ile uluslar arası düzenlemeler kapsamında konutyapımı değerlendirilmiş, Türk konut sektörünün bugünkü durumu resmi verilere göreifade edilmiş, konut yapı kooperatifçiliği ve TS ISO 9001 Kalite Yönetim SistemiStandardının müşteri memnuniyeti şartları doğrultusunda Ankara ilinde bulunantoplam 50 adet kooperatif üyesi üzerinde yapılan bir anket çalışması ile, konut yapıkooperatiflerinde üye memnuniyeti irdelenmiştir. Bu amaçla kooperatif üyelerininsosyoekonomik profilleri; aidat, arsa ve proje seçimi, müteahhit belirlenmesi, yapımsüreci, teknik bilgi edinebilme, kura ve kullanım süreci konularındaki bilgi vebeklentileri araştırılmıştır.Edinilen bulgular arasında kooperatif üyelerinin bir aile fert sayısı ve büyük şehirdeyaşama süresiyle doğru orantılı olarak konut sahibi olmayı arzuladığı; öğrenim düzeyive ekonomik güçlerin artması ile gerek bilgilendirilme/fikir verme gerek imalat kalitesihakkında daha çok beklenti içinde bulundukları tespit edilmiştir.Konunun ekonomik gelişmeler, toplumsal dinamikler ve ilişkiler doğrultusunda elealınıp tartışılması bu alanda tutarlı ve uzun erimli politikaların oluşturulmasıgerekmektedir. Türkiye'nin hızlı kentsel büyümesi ve yetersiz kentleşmesi, denetimsizyapılaşması, çağdaşlaşmayan planlama çabaları, yüksek afet riskleri, konuta barınmadışı işlevler yüklenmesi, karmaşık ve çelişik yasal düzenlemeler, AB uyum süreci veekonomik krizler gibi somut gerçeklerinden yola çıkılarak; kentleşme, kent planlaması,kent yönetimi, yoksulluk, konut gereksinimi, konut stoku, iyileştirme, konut üretimi vekonut sunum modelleri, arsa üretimi ve arsa piyasası finansman modelleri, konuttanitelik ve standartlar gibi konular dikkatle irdelenmeli ve bütünleşik çözümleregidilmelidir.Bilim Kodu : 225.1.101Anahtar Kelimeler : Türk yapı mevzuatı, yapı kooperatifleri, konut sektörüSayfa Adedi : 90Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Recep Kanıt
Özet (Çeviri)
TURKISH REGULATIONS OF BUILDING AND INTERNATIONALREGULATIONS(M.Sc. Thesis)Mehmet ERDEMGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF TECHNICAL SCIENCESJune 2006ABSTRACTToday, the problem of house building in line with reconstruction plan, rules oftechnology, art and health and qualified residences within a nation-wide process ofchange and development which is also forced by globalization has gained differentdimensions. Quality in the present conditions is defined in accordance with customersatisfaction. And also the contractor firms and cooperatives of house building in thesector of construction must have determined the conditions for customers and fulfil theirrequirements in order to highten the customer satisfaction.In this thesis house building has been dealt with in line with Turkish Regulations ofReconstruction and international regulations, the present state of Turkish sector ofbuilding has been presented in accordance with offical documents, the present state ofTurkish sector of building has been expressed and with a questionnaire carried out on50 cooperators living in Ankara in line with conditions of cooperation of residential andstandarts of TS ISO 9001 Quality Management System, the satisfaction of cooperatorshas been questioned. For this reason, the socio-economic profiles of cooperators; theirinformation and expectations of subscription, choice of land and project, determinationof building contractor, duration of building, to gain technical information and process ofdraw and usage have been searched.As a result of this research, it has been found that the cooperators desired, in parallelwith the number of their family members and the time they live in a wen, to have aresidence; and the increase of educational level and economic power aroused theirexpetations about the information and production quality.The subject must be discussed in line with economic developments, social dynamics andrelations and thus the coherent and long-term policies must be developed in this field.On the basis of such concrete facts of Turkey as the rapid urban growth and inadequateurbanization, unrestrained building, unmodernized attempts at planning, high risks ofdisaster, complex and contradictory legal regulations, EU process of accommodationand economic crisis; the matters such as urbanization, city planning and administration,poverty, need for housing, housing stock, building of houses and models of housepresentation, land production, factoring models for land market, quality and standartsin housing must be scrutinized and comprehensive solutions must be found.Science Code : 225.1.101Key Words : Turkish regulations of building, cooperatives of housebuilding, sector of buildingPage Number : 90Adviser : Assoc. Proff. Recep Kanıt