Dynamic analysis of diamond frame structures
Baklava şekilli çerçeve yapıların dinamik analizi
- Tez No: 455584
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SABUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Birçok yapıda kullanılan baklava şekilli çerçeve yapılar, statik ve dinamik yüklere maruz kalırlar. Bunun sonucunda, burkulma ve dinamik kararsızlık problemleri ortaya çıkar. Bu çalışmada, baklava şekilli çerçeve bir yapının periyodik eksenel yük altındaki düzlem içi statik ve dinamik kararlılığı araştırılmıştır. Çerçeve, Euler çubuk kabul edilerek, Sonlu Elemanlar Metodu ile modellenmiştir. Dinamik karasız bölgelerinin bulunması için Bolotin yaklaşımı kullanılmıştır. Modelin doğruluğu için, bulunan burkulma ve doğal frekanslar ANSYS programı sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Baklava şeklin açısal değişimin, statik ve dinamik yük katsayısının dinamik kararsız bölgelere olan etkileri incelenmiştir. Bütün analizler farklı çubuk uzunlukları ve kesit alanı değişken olan çubuklar için tekrarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Diamond shaped beam frames having beam members are used in many structures and subjected to static and dynamic loads, where dynamic and static stability occurs. In this study, in-plane dynamic and static stabilities of diamond beam structures under the periodic load are investigated. The diamond shape structure is assumed to be an Euler beam and modeled by using the Finite Element Method. Bolotin approach is used for finding the dynamic instability regions. Calculated frequencies and static stability results are compared with ANSYS programme results. The effect of angular position of the diamond shape, static and dynamic load parameters on the unstable regions are investigated. All analyses are repeated for different beam lengths and tapered beams.