Porter's diamond model as a method of competitive and strategic analysis and its application in the Turkish white goods industry
Bir rekabet ve stratejik analiz yöntemi olarak Porter'in elmas modeli ve bir modelin Türk beyaz eşya sanayisine uygulaması
  1. Tez No: 162342
  2. Yazar: ŞENOL ÇETİNLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TANYERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
ÖZET Bir şirketin uzun dönemli başarısının temeli rekabet avantajı elde etmesi ve bunu korumasıdır. Şirketler bu sebeple stratejik analiz ve rekabet analizine başvurmaktadırlar. Çok çeşitli stratejik ve rekabet analiz teknikleri bulunmaktadır. Porter'm elmas modeli görece yeni, fakat kapsamlı ve dinamik bir stratejik ve rekabet analiz tekniğidir. Bu çalışmanın amacı, stratejik ve rekabet analiz yöntemi olarak Porter'm elmas modelinin incelemesini yapmak ve model hakkındaki en önemli eleştirileri bir araya getirmektir. Ayrıca, Porter'm elmas modeli, Türkiye'nin uluslar arası piyasalarda görece rekabetçi bir sanayine, modelin rekabet avantajlarının kaynağım açıklayıp açıklayamadığını anlamak amacıyla, uygulanmak istenmektedir. Bu sanayi, Türkiye'nin uluslar arası piyasalarda dünya ihracat paylan açısından en rekabetçi sanayilerinden biri olan Türk beyaz eşya sanayi olarak seçilmiştir. Çalışmada, öncelikle, en önemli stratejik ve rekabet analiz teknikleri analiz edilmektedir. Daha sonra, stratejik ve rekabet analiz yöntemi olarak Porter'm elmas modeli, girdi koşulları, talep koşulları, ilgili ve destekleyici sanayiler, firma stratejisi, yapısı, ve rekabet, şansın rolü ve hükümetin rolünü içeren her bir değişken anlatılarak incelenmektedir. Daha sonra, model baklandaki en önemli eleştiriler verilmektedir. Porter'm elmas modeli daha sonra ikincil kaynaklara ve görüşmelere dayanarak Türk beyaz eşya sektörüne uygulanmaktadır. Son olarak, araştırmanın bulguları verilerek sonuçlar çıkarılmakta ve öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The fundamental basis of long-term success of a firm is the achievement and maintenance of competitive advantage. The firms therefore have to engage in strategic and competitive analysis. There are several strategic and competitive analysis methods. Porter's diamond model is a relatively new, but comprehensive and dynamic method of strategic and competitive analysis. The aim of this study is to provide a review of Porter's diamond model as a method of competitive and strategic analysis and bring together the most important criticism about it Then, Porter's diamond model is aimed to be applied to a relatively competitive industry of Turkey in international markets, in order to understand whether the model holds true to explain the sources of competitive advantages. This industry is chosen as the Turkish white goods industry, which is one of the most competitive industries of Turkey in international markets in terms of world export shares. In the study, firstly, the most important methods of strategic and competitive analysis are analyzed. Then, Porter's diamond model as a method of strategic and competitive analysis is reviewed by explaining every determinant including factor conditions, demand conditions, related and supporting industries, firm strategy, structure and rivalry, the role of chance, and the role of government. Then, the most important criticism about the model is given. Porter's diamond model is then applied to the Turkish white goods sector, based on both secondary data and interviews with firms. Lastly, conclusions are made by giving the findings of the study and recommendations are presented. VI