Üçlü periyodik minimal yüzeyli (TPMS) yapıların dinamik davranışlarının incelenmesi
Analysis of dynamic behavior of triply periodic minimal surface (TPMS) structures
  1. Tez No: 967359
  2. Yazar: MURAT KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR AYDAN DEMİRHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez çalışmasında Üçlü Periyodik Minimal Yüzeyli (TPMS) yapıların dinamik davranışları, Gyroid, Diamond, Primitive ve I-WP topolojilerine sahip kafes kirişlerin çeşitli sınır koşulları altında sergilediği deformasyon, modal analiz ve kritik burkulma kuvvetleri incelenmiştir. TPMS yapıların yüksek mekanik performans, hafiflik ve enerji emilimi gibi önemli avantajlara sahiptir. Bu çalışmanın amacı, TPMS geometrisinin ve sınır koşullarının yapıların doğal frekansları, eğilme ve burkulma kuvvetleri üzerindeki etkilerini anlamaktır. Simcenter 3D yazılımı kullanılarak, her TPMS topolojisi için farklı sınır koşulları tanımlanmış ve her yapı için doğal frekans, deformasyon ve burkulma kuvvetleri hesaplanmıştır. Yapılan analizler, TPMS yapıların geometrisinin ve doğru sınır koşullarının, rezonansa girme, deformasyon ve burkulma riskini minimize etmekte kritik rol oynadığını göstermektedir. Sonuç olarak, TPMS yapıların doğru sınır koşullarıyla optimize edilmesinin yapısal dayanıklılığı ve dinamik performansı iyileştirebileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the dynamic behaviors of Triply Periodic Minimal Surface (TPMS) structures, focusing on lattice beams with Gyroid, Diamond, Primitive, and I-WP topologies, and their deformation, modal analysis, and critical buckling forces under various boundary conditions. TPMS structures have significant advantages such as high mechanical performance, lightness, and energy absorption. The objective of the study is to understand the effect of TPMS geometry and boundary conditions on the structures' natural frequencies, bending, and buckling forces. Using Simcenter 3D software, different boundary conditions were defined for each TPMS topology, and the natural frequencies, deformations, and buckling forces were calculated for each structure. The analysis demonstrates that TPMS geometry and the correct combination of boundary conditions play a critical role in minimizing resonance, deformation, and buckling risks. The study concludes that optimizing TPMS structures with appropriate boundary conditions can improve structural integrity and dynamic performance.