Improvement of adsorption and separation features of polymeric ultrafiltration membranes for water purification: Blend modification with surface-modified ZnO particles
Su arıtımında kullanılan polimerik ultrafiltrasyon membranlarının adsorpsiyon ve seperasyon özelliklerinin geliştirilmesi: Yüzeyi modifiye edilmiş ZnO parçacıkları ile karıştırma modifikasyonu
- Tez No: 455586
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖRKEM AKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Membrane teknolojileri su ve atıksu arıtımında özellikle alan kısıtının olduğu yerlerde önemli bir rol oynamaktadır. İşletme ve kurulum maliyetlerinin yüksek olması membran teknolojilerinin yaygın olarak kullanılmasını engellemektedir. Membranların yapısal olarak gözeneklerinin küçük oluşu ve yüksek basınç altında çalışması gözenklerin kısa sürede tıkanmasına ve yırtılmasına neden olmaktadır. Tıkanma problemi geri yıkama veya kimyasal işlemler ile çözülebilmektedir. Fakat bu işlemler uzun sürede deformasyona neden olmaktadır. Çeşitli organik ve inorganik malzemeler kullanılarak modifikasyonlarla dayanım ve membranların hidrofilik özelliklerini arttırıcı çalışmalar yapılmaktadır. Geçmiş çalışmalarda genellikle yüzey kaplamaları üzerene çalışılmıştır. Bu alanda özellikle seramik kaplamalar günümüzde atıksu arıtımında önemli bir rol oynamaktadır. Çeşitli uygulamalar yüzey kaplamalarının çok hassas olması, maliyetlerinin çok yüksek olması ve sadece membranın yüzeyinde etkili olması nedeni ile farklı yöntemlerin geliştirilmesi gerekliliğini ortaya koymuştur. Bu sebeple bilim adamaları membranın yapım aşamasında dayanım ve hidrofilik özelliğini arttırıcı metaryallerin membran ana malzemesi ile karıştırılması yönünde bir metot geliştirmiştir. Aynı zamanda bu metotla membrane malzemesinin her yöne eşit dağılımı sağlanacaktır. Bu amaçla çeşitli nano boyutta demir oksit partikülleri kullanılmış ve verimli sonuçlar elde edilmiştir. Bu çalışmada hidrofobik bir membran ana malzemesi olan PVDF ile hidrofilik olan çinko oksit nao-metaryalleri membranın yapım aşamasında karıştırılarak membranın dayanımı ve filtrasyon özelliği arttırılması amaçlanmıştır. Uygun koşullar sağlandığı taktirde membranın dayanımı ve geçirgenliği artacak aynı zamanda verimli bir filitrasyon elde edilecektir.
Özet (Çeviri)
Membrane technology plays a significant role in water and waste water treatment especially at area limitations. High operation and investment costs is prevented the usage of membrane technology widely. Due to small pore size regarding membrane structure and working under high pressure leads to blockage of pores and tear of membranes. Blockage problems are solved by chemical washing and backwash methods. However, these methods lead to deformation at long period of time. Various organic and inorganic modification materials are used to improve resistance and hydrophilic features of membrane. Previous studies were generally focused on surface modification. In this field, especially ceramic modifications play important role in wastewater treatment process. Various applications reveal that must be different modification methods improvement due to have fragile structure, high operation costs and effected only membrane surface of surface modification methods. Therefore, scientists developed blending modification methods. Therewithal with this method, membrane materials travel everywhere homogenously. For this purpose, results with using of nano ferrous oxide particles were obtained successfully. In this study, polyvinilydenefluoride as a hydrophobic membrane material incorporated with nano-zinc oxide at dope solution preparation stage and aimed to improve membranes permeability and resistance. If proper conditions were obtained, membrane resistance and permeability will be improved and productive filtration will be obtained.