Monte Carlo method based geotechnical design of slopes along the banks of Bartin river
Bartın ırmağı kıyı şevlerinin Monte Carlo metodu yaklaşımı ile geoteknik tasarımı
  1. Tez No: 455594
  2. Yazar: ANIL ODABAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bartın Irmağı'nın özel haliç durumu ve buna bağlı ortaya çıkan nehir hidroliği taşkın sularının tahliyesini güçleştirmektedir. Beş yüz yıllık taşkın debisinin doğal yatağın kapasitesinin fazlasıyla üstünde olması taşkına bağlı hasarların daha da artmasına neden olmaktadır. Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından sel hasarlarına son vermek amacıyla“Bartın Irmağı ve Yan Kolları Projesi Yapımı İşi”adlı proje çalışması başlatılmıştır. Bu proje kapsamında belirlenen yatak tanzim geometrisinin, doğal şev eğimlerinden daha fazla olması, problemin geoteknik açıdan ele alınması zorunluluğu doğurmuştur. Hem maliyet hem de zaman kısıtlamalarından dolayı sahada yapılmış olan zemin etüt çalışmasının kapsamı fazlaca geniş tutulamamıştır. Bu nedenle proje aşamasında yapılan geoteknik analizlerde güvenilirlik tabanlı çözümlerinin gündeme gelmesi kaçınılmaz olmuştur. Günümüzde bilgisayarların işlem kapasitelerinin artması istatistiki yöntemlerin uygulanabilirliğini arttırmıştır. Bilindiği üzere Monte Carlo yöntemi şev analizlerinin istatistiki güvenilirlik hesaplarında sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Bu çalışmada dar bir bant boyunca uzanan Bartın Irmağı şev tanzim kesitlerinin oluşturulması ve optimum şev koruma önleminin belirlenmesinde Monte Carlo tekniğinin kullanıldığı güvenilirlik tabanlı yaklaşımının faydaları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The special estuary situation of the Bartın River and the resulting river hydraulics inhibit the disposal of floodwater. Exceeding the Bartın River's five-hundred-year-flood flow over its riverbed capacity causes increased flooding damage. The project“Construction Work of Bartın River and its Branches”was initiated by the Ministry of Forestry and Water Affairs to eliminate flood damage. The steepness of natural slopes the riverbed regulation geometry led us to address the problem geotechnically. The extent of soil investigations conducted in the field could not be wide-ranging, due to both cost and time constraints. Therefore, it was inevitable that reliability-based solutions would be on the agenda in geotechnical analyses conducted within the project. Nowadays, increasing operational capacity of computers has increased the applicability of statistical methods. As is widely known, the Monte Carlo method is a technique widely used for statistical reliability calculations of slope analyses. In this study, the benefits of reliability based approach where Monte Carlo technique is utilized are taken into consideration for the generation of slope stability regulation sections of Bartın River elongating along a narrow band and determination of the optimum slope protection precaution.