Hastane yapılarında kullanılan özellikli ince yapı malzemelerinin ameliyathaneler özelinde yapısal tasarım kriterleri bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of special finishing materials used in hospital buildings particularly operating rooms in the context of constructional design criteria
  1. Tez No: 455595
  2. Yazar: İLKNUR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYÇA TOKUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Mimarlık, Hospitals, Architecture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Sağlık yapılarının daha iyi hizmet vermesi amacıyla sağlık yapıları ile ilgili mevzuatlar devamlı güncellenmektedir. Fakat bu durum belli bir sistematik çerçevesinde gelişmediğinden; tasarımcılar, uygulayıcılar ve denetleyiciler çok sayıda açık olmayan durumla karşılaşmaktadır. Bu nedenle bu çalışmada, ameliyathane denetiminde kullanılmak için tasarımcı, uygulayıcı ve denetleyicinin malzeme ve tasarım bilgisinin artırılmasına ve mevzuattaki bu karmaşanın giderilmesine katkıda bulunacak bir denetim formunun geliştirilmesi hedeflenmiştir. Başlangıçta sorun tanımı, çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemi açıklanmıştır. İkinci bölümde; ameliyathane ile ilgili temel kavram ve terimler aktarılmıştır. Ameliyathane tasarımını etkileyen iş akış şeması, ameliyathane tipleri ve mekân büyüklükleri gibi etkenler aktarılmış; ayrıca ince yapı malzemelerinin çeşitleri, özellikleri ve uygulama detayları verilmiştir. Üçüncü bölümde ise Türkiye'de yürürlükte olan mevcut mevzuatlar incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Dördüncü bölümde, hastane planlamasında en özellikli alanlardan biri olan cerrahi ünitelerin yapılandırılmasında kullanılacak bir denetim formu oluşturulmuştur. Mevcut mevzuatın incelenmesi sonucu geliştirilen bu form mekânsal-yapısal tasarım kriterlerini ve malzeme bilgisini içermektedir. Böylece söz konusu cerrahi üniteler için daha açıklayıcı ve kolay uygulanıp kolay denetlenebilen bir sistem oluşturulabilecektir. Örnek çalışma alanı olarak seçilen hastaneler, mimari-yapısal tasarım açısından incelenerek oluşturulan denetim formu ile değerlendirilmiştir. Bu sayede oluşturulan formun olumlu ve olumsuz getirileri gözlemlenmiştir. Sonuçta günümüzdeki mevzuatların eksiklik ve çelişkileri belirlenmiş, formun getirileri değerlendirilmiş ve konunun ileride geliştirilmesi için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The legislation on health care is constantly updated in order to provide better health services. However since these updates do not develop in a certain systematic framework; designers, implementers and supervisors face various unclear situations. For this reason, this study aims to develop an audit form to be used for operating room inspection. This form would both increase knowledge of designers, implementers and supervisors on material and design and contribute to eliminating the confusion in the legislation. In the beginning, the definition of the problem, the purpose of the study, its scope and method are explained. In the second chapter; the basic concepts and terms related to the operating room are given. The factors that affect the design of the operating room such as work flow diagram, operating room types and room sizes are detailed. In addition, types, properties, and application details of finishing materials are given. In the third chapter, current legislation in Turkey is examined and evaluated. In the fourth chapter, an the audit form is proposed for utilization in the configuration of surgical units, which are among the most specific areas in hospital planning. This form was developed as a result of examining the current legislation, and it includes spatial-constructional design criteria and material knowledge. Thus, a more descriptive, easy to implement and easy to audit system would be created for surgical units. Hospitals selected as case studies are examined from the perspective of architectural-constructional design and evaluated via the audit form. Therefore, the advantages and disadvantages of utilizing this form is observed. As a result, the drawbacks and discrepencies of the current legislation are determined, the proceeds of the form are evaluated, and works to further this study are proposed.