Antakya tarihi yerleşimi çok katmanlı yapısının algılanmasına yönelik tespit ve öneriler
Determinations and suggestions related to the perception of the multilayered structure of the historical settlement of Antakya
- Tez No: 455596
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜMEYRA BİROL AKKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalışmanın ana konusu tarih boyunca sürekli yerleşim yeri olma özelliğini korumuş kentlerdir. Farklı uygarlıkların yer altında ve yer üstünde kalan izleriyle şekillenen bu kentler çok katmanlı kentler olarak değerlendirilmektedir. Bu izler modern yerleşim hareketleri, sosyal, yönetimsel ve ekonomik nedenlerle yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalmaktadır. Ancak bir kentin özgünlüğünün en önemli unsurlarından biri olan çok katmanlılık öğeleri korunmalı ve güncel bağlamla bir arada değerlendirilmelidir. Sunulan tez çalışmasının hedefi tarihsel katmanlaşmanın günümüz kentiyle fiziksel, görsel, fonksiyonel ve sosyal olarak ilişkinin arttırılmasının yöntemlerini tartışmaktır. Bu çalışmada çok katmanlı bir kent olan Antakya'nın farklı dönem ögeleri tespit edilerek kentlinin bu öğelere bakışı araştırılmıştır. Ardından bu ögelerin koruma sorunları tespit edilerek, algılanmalarının ve tanınmalarının sağlanmasının yöntemleri üzerine tartışılmıştır. Çalışmada Antakya'nın sahip olduğu yedi tarihsel katman incelenmiştir. Bu katmanların açığa çıkarılan izlerinin günümüz kent haritasında yoğunlaştığı bölgeler tespit edilmiş, belirlenen bu alanların kent yaşamına dahil edilmesi ve kentli tarafından görünürlüğünün arttırılabilmesi için öneriler geliştirilmiştir. Bu önerilerin uygulanması ya da geliştirilerek uygulanması ile Antakya'da çok katmanlı yapının görünürlüğü artacak, Antakya'nın tarihsel özelliği kent yaşamına dahil olacaktır.
Özet (Çeviri)
The main subject of the thesis is, the cities which preserved their permanent settlement feature throghout the history. The cities which were formed by the underground and above ground traces of different civilizations, are evaluated as multilayer cities. These traces were faced with danger of extinction because of modern settlement movements, social, governmental and economical reasons. Yet, these multilayer elements have to be protected because they are the most important symbols of originalities of the cities which they involved and have to be evaluated within the current contest. The purpose of the thesis is, to argue to increase the methods of relation between historical stratification and current city by means of physical, visual, functional and social issues. In the thesis multilayer elements and conservation problems of these elements of Antakya have been identified. Furthermore, ensuring methods of these elements have been debated in order to make them perceived and recognized by people. In the thesis six historical layers of Antakya have been examinated. The zones of these layers, where their traces concanrated on current city map, have been identified and in order to incorporate all of these identified areas into city life, recommendations of presentation methods have been done. According to developed implementations of these suggestions, visibility of multilayer structures of Antakya will be increase and historical feature of Antakya will be included in city life.