Waste management and evaluation of carbon footprint in harbours
Liman işletmelerinde atik yönetimi ve karbon ayak izinin incelenmesi
- Tez No: 455598
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVAL BAYCAN PARILTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Endüstrinin gelişimi, popülasyonun artışı, plansız şehirleşme gibi sebepler, çevre kirliliği ve atıkların yönetimi konularını önemli kılmaktadır. Doğal kaynakların hızla tükendiği bu günlerde, atık yönetimi planlaması, uygulanması zorunlu hale gelmiştir. Bu konudaki iyileşmeler yasalarla desteklendiğinde iyi sonuç vermektedir. Hava kirliliği de son yıllarda oldukça artan bir grafik sergilemektedir. Bu da hava kirliliği ölçüm ve kontrol mekanizmalarını önemli hale getirmektedir. Küresel ısınma, sera etkisi gibi kavramlar son yıllarda hayatımıza girmiş ve popüler hale gelmşlerdir. Bu sebeple, bu kavramlar üzerinde bir çok bilimsel çalışma yapılmaktadır. Bu çalışmada limanların çevresel etkilerine değinilmiştir. Limanlardan ne tür atıklar çıktığı, miktarları, bertaraf yöntemleri gibi konular incelenmiştir. Ayrıca limanlarda atık yönetimi ile ilgili uluslararası ve ulusal yasal düzenlemeler üzerinde durulmuş, atık yönetimi uygulamaları detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bu çalışmada küresel ısınma ve sera etkisi gibi kavramlarla birlikte hayatımıza giren karbon ayak izi kavramına değinilmiştir. Limanlar özelinde emisyon kaynakları, emisyon miktarları ve bu kaynaklardan biri olan gemiler için karbon ayak izi hesaplamaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Environmental pollution and waste management are getting important because of industrial development, increasing population and unplanned urbanization. In these days we are going through, natural sources come to an end rapidly and because of that waste management planning and implementation become obligotary. Improvements about these subjects work when it is supported by law. In recent years, air pollution has an increasing rate. Because of that application of measurement and control is getting important. Global warming and greenhouse effect are terms which were entered our lives recently and they are popular. For this reason, there are many scientific study about these terms. In this study mention to environmental effects of harbours and ports. What kind of waste is given, amount of wastes, their disposal processes were studied. Besides, international and national regulations about ports and harbors waste management applications were scrutinized. In this study, carbon footprint that was entered our lives with global warming and greenhouse effect were analyzed. Especially for ports and harbours, emission sources and their amounts was determined and carbon footprint of ships was calculated.