Assesing the adequecy of urbang green spaces in proposed planning decisions using GIS
İmar planı kararları ile öngörülen kentsel yeşil alanların yeterliliğinin CBS kullanılarak değerlendirilmesi
- Tez No: 455597
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL MERT ÇUBUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Literatürde açık-yeşil alanların yeterliliği uzun yıllardan beri ele alınmaktadır. Çoğu zaman, açık-yeşil alanların yeterliliği kişi başına düşen yeşil alan miktarına göre ölçülür. Yeşil alanların yeterliliğini daha fazla parametre ile ele almak mümkündür. Fakat, bu çalışmada plan kararları ile öngörülen yeşil alanların yeterliliği mekansal dağılım yönünden değerlendirilir. Kullanıcılara olan uzaklık genellikle ihmal edilir ve erişilebilirlik ölçüsü genelde öklid uzaklığına dayanır. Bu çalışmada açık-yeşil alanların dağılımı noktasal doku analizi çerçevesinde en yakın komşu analiz yöntemi ile ölçülür. Bu ölçüm iki farklı yöntem ile yapılır ve elde edilen iki farklı sonuç karşılaştırılacaktır. Uygulanacak olan yöntemlerden biri iki nokta arasındaki uzaklığın öklid uzaklığı ile ölçüldüğü en yakın komşu mesafesi metodudur, diğer yöntem ise gerçek dünyaya entegre edilen ulaşım ağı temelli en yakın komşu mesafesi metodudur. Ulaşım ağı temelli en yakın komşu analiz yöntemi, Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) kaynaklı ulaşım ağı temelli mekansal analiz için geliştirilen SANET aracı ile hesaplanır. Araştırmada İzmir iline bağlı Seferihisar ilçesinin imar planı kullanılarak çalışma yürütülür. Seferihisar imar planında toplamda 11 mahalle ele alınır ve plan kararları mahalle düzeyinde incelenir. Bu araştırmada, önerilen yeşil alanların dağılımının kentsel peyzajdaki ideal dağılım şekli olan tekdüze veya dağınık dağılım olmadığı en yakın komşu analizlerinin ikisinin de sonuçlarında görülmüştür. Bu bulgu hem öklid uzaklığı temelli en yakın komşu analizi için hem de ulaşım ağı temelli en yakın komşu analizi için geçerlidir. Sonuç olarak, plan kararlarının başarısızlığı kabul edilebilir duruma gelmiştir. Bu durumda açık yeşil alanların birbirinden bağımsız olarak planlandığı sonucu ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the literature, the adequacy of the urban green spaces have been discussed for a long time. Most of the time, the adequacy of the urban green spaces are tested using per person green areas. Discussing the adequacy of urban green spaces with more parameter is possible, but the adequacy of urban green spaces in proposed planning decisions are evaluated in terms of distribution in this study. The distances from the users are often neglected and accessibility measures are usually based on Euclidean distances. In this study, the distribution of the urban green spaces is measured by using the nearest neighbor distance methods within the framework of point pattern analysis. This measurement is presented in two ways, and two results will be compared. One of the methods is Nearest Neighbor Distance Method which the distance of two points is measured by Euclidean distance and the other method is Network Nearest Neighbor Distance Method which is integrated the real world. This method will be calculated by SANET, the GIS-based tool for spatial analysis along networks. The study is conducted using development plans for Seferihisar, which is a district of Izmir. A total of 11 neighborhoods are present in the Development Plans of Seferihisar and the plan decisions are assessed at the neighborhood level. In this research, the results from the two nearest neighborhood analyses show that, the distribution of proposed urban green spaces are not uniform or dispersed, which would be the ideal distribution over the cityscape. This finding is valid for both the nearest neighborhood analysis based on Euclidean distances and the nearest neighborhood analysis based on network distances. Consequently, that can be accepted as a failure in planning decisions. In this case, it is revealed that the urban green spaces are planned independently from each other.