Bulaşık makinelerinde kullanılan air break somununun kırılma davranışının incelenmesi
Investigation of fracture behavior of air break nut used in dishwasher
- Tez No: 455599
- Danışmanlar: PROF. DR. BİNNUR GÖREN KIRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bulaşık makinesinin air break parçasının üç temel görevi vardır. Birincisi air break girişindeki debi metre sayesinde yıkama suyunun ölçümü yapılır. İkinci olarak, air break yıkama suyunu iki kısma böler; birinci kısmı hazneye ve diğer kısmı yumuşatma sistemine gönderilir. Üçüncü olarak, tuz reçine rejenerasyon çevrimi için gerekli olan statik basınç air break haznesine dolan su sayesinde sağlanır. Air break civata ve somun ile bulaşık makinası sacına montajlanır. Montaj sırasında air break somununda çatlak başlangıcı ve gelişimi gözlemlenmektedir. Bu tez çalışmasında sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak, gerilme ve kırılma analizleri ile air break somununun mekanik davranışı incelenmektedir. Geometrisinin gerilme dağılımı ve kırılma davranışı üzerindeki etkisini incelemek üzere farklı air break somunu tasarımları yapılmış ve mevcut durumla karşılaştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Air break of a dishwasher serves three main purposes. First, it measures the washing water by means of a flowmeter provided in the air break inlet. Second, it divides the washing water into two parts; one part is sent directly to the tub and the other part is sent to the water softening system. Third, static pressure needed in the salt-resin regeneration cycle is provided by the water filled into the air break tank. Air break is assembled to the dishwasher tub using bolt and nut connection. During the assembly, crack initiation and propagation are observed in the air break nut. In this thesis, mechanical behavior of the air break nut is investigated by the stress and fracture analyses using the finite element method. Different designs of air break nut are carried out and compared with the current design in order to examine the effect of its design on the stress distribution and mechanical and fracture behavior.