Edremit fay zonunun jeomorfolojisi ve depremselliği
Geomorphology and seismicity of Edremit fault zone
- Tez No: 455600
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SÖZBİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Morfoloji, Geological Engineering, Morphology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Biga Yarımadası'nın güney-güneydoğusunu denetleyen aktif tektonik yapıları KB-GD sıkışma ve KD-GB açılma ile simgelenen transpresyonel doğrultu atım ve normal faylarla ilişkilidir. Edremit Fay Zonu (EFZ) ve Havran–Balıkesir Fay Zonu' (HBFZ)'nun içinde yeraldığı bölge Kuzey Anadolu Fayı'nın güneybatı ucu olarak kabul edilir. Bölgede önemli bir sismojenik kaynak olan EFZ Altınoluk ve Zeytinli segmentlerinden oluşur. Fay üzerinde Miyosen sonrasında gelişen iki farklı hareket saptanmıştır. İlk hareket doğrultu atım, ikinci hareket ise normal faylanma şeklindedir. EFZ üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda son aktivite 1944 depremiyle ilişkilendirilmiştir. Buna göre, Mw 6,8 büyüklüğündeki deprem 37 km uzunluğunda yüzey kırığı oluşturmuştur. Jeomorfoloji çalışmalarında; dağ önü çizgiselliği ve vadi tabanı-vadi yüksekliği oranı düşük değerler vermesi bölgenin tektonik olarak aktif olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda asimetri faktörü bölgenin Kuvaterner aktivitesinin kararlı olduğunada işaret eder. Hipsometrik eğrilerin dışbükey geometriye sahip olması ise bölgenin genç olduğunu ve aktif bir tektonik kuvvet tarafından kontrol edildiği verilerini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
S-SE of Biga Peninsula, active tectonics is characterized by NW-SE compression and NE-SW extension related transpressional strike-slip and normal faults. This region is considered to be southwestern end of the North Anatolian Fault Zone and comprises Edremit Fault Zone (EFZ) and Havran–Balıkesir Fault Zone (HBFZ). Edremit Fault Zone is a potential seismogenic and is composed of two segments: Altınoluk segment to the west and Zeytinli segment to the northeast. Post-Miocene activity of the EFZ is characterized by the district motions as strike-slip and normal faulting, respectively. The last tectonic activity along the Edremit Fault Zone is attributed to the 1944 AD seismic event. This earthquake with a magnitude of Mw 6.8 produced a surface rupture of ca.37 km long. Low values from mountain front sinuosity index and valley width/height ratio obtained during geomorphological work, indicates that the region is tectonically active. The asymmetry factor indicates that Quaternary activity of the region is steady. Convex geometry of hypsometric curves indicates that the region is young and controlled by active tectonic forces.