Hydraulic conductivity of bentonitic mixtures to landfill leachates
Bentonitik karışımlarının sızıntı suları ile hidrolik iletkenlikleri
- Tez No: 455608
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ HAKAN ÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Çöp depolama alanlarının amacı zeminde geçirimsiz bir bariyer yaratmak, bu sayede zararlı maddelerin yeraltı sularına karışmasını engellemektir. Killer, depolama alanlarında geçirimsizliği sağlamak için en çok kullanılan malzemedir. Çünkü, killer düşük geçirimliliğe sahip olduklarından sızıntıyı önlerler ayrıca negatif yüzey yükü sayesinde sızıntıyı filtrelerler. Fakat çeşitli araştırmalarda killerin çevre koşullarından zamanla etkilendiği görülmüştür. Bu yüzden bilim adamları killere alternatif olarak yeni malzeme arayışına girmişler ve geosentetik malzemelerin yanında doğal mineralleri kullanarak geçirimliliği ölçmüşlerdir. Zeolit bu doğal minerallerden biridir. Gözenekli yapısı, negatif yüzey yükü ve yüksek katyon değişim kapasitesi dolayısıyla atık depolama alanlarında moleküler elek görevi yapar. Türkiye' de bol bulunması sebebiyle bu kaynağın kullanılması ülke ekonomisine de katkı sağlar. Bu çalışma kapsamında, zeolit ve bentonit belirli oranlarda karıştırılıp zeolit-bentonit karışımları (ZBM) oluşturulmuş ve bunların uzun dönem hidrolik iletkenlikleri farklı atık depolama alanlarından alınan sızıntı sularıyla ölçülmüştür. Bunun yanında, kum ve bentonit karışımları (SBM) da belli oranlarda karıştırılmış ve kompakte edildikten sonra, sızıntı sularıyla hidrolik iletkenlik deneyine tabi tutulmuştur. Farklı sızıntı suları ve karışım hazırlama yöntemleri dikkate alınarak, hazırlanan ZBM ve SBM karışımlarının geçirgenlik performansları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of landfill liner systems is creating an impermeable layer on the ground, thereby to prevent the mixing of hazardous substances into groundwater. Clays are the most commonly used material to ensure impermeability in landfill liners. They prevent waste induced leakage due to their low permeability, besides filter the leakage thanks to their negatively charged surface. However, in various studies it was seen that clay was affected from environmental conditions during time. Thus, researchers put efforts to find out alternative materials by using natural minerals. Zeolite is one of the natural materials. It works as molecular sieve in landfills since its porous structure, negatively charged surface and high specific surface area. Turkey has rich zeolite reserves use of which might be beneficial in terms of territorial economy. In the scope of this study, bentonite were mixed with proper amount of zeolite to get zeolite-bentonite mixtures (ZBMs). Long term hydraulic conductivities of these mixtures were measured with the leachates that had been taken from landfill liners. Furthermore, bentonite were mixed with proper amount of sand to get sand-bentonite mixtures (SBMs) and after compaction process hydraulic conductivity tests were performed on SBMs. Permeability performances of ZBMs and SBMs were compared by means of permeating liquid and mixing procedure.