Çevresel şartların doğal kompozit malzeme mukavemetine etkisi
Effect of environmental conditions on the natural composite material strength
  1. Tez No: 455611
  2. Yazar: EMRE TÜTÜNCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİÇEK ÖZES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmanın amacı selüloz esaslı jüt ve keten dokuma kumaşlarla takviye edilmiş, epoxsi matrisli, karma kompozitlerin çevresel şartlar altındaki mekanik özellikleri incelenmiştir. Karma olarak istiflenmiş keten ve jüt kumaşlar vakum infüzyon yöntemi ile farklı tipte imal edilmiştir. Yüzey yapışma özelliğini arttırmak amacıyla, jüt ve keten dokuma kumaşlar alkali işleme tabi tutulmuştur. Üretilen kompozitler 168 saat süre ile baz ve asit ortamlarda bekletilmiştir. Belirli sürelerde yapılan ağırlık ölçümü ile kimyasallara dayanımları belirlenmiştir. Çevresel ortamın kompozit mukavemeti üzerindeki etkisini belirlemek amacı ile çekme ve darbe testleri yapılmış, daha önceki çalışmalar ile karşılaştırılmıştır. Sonuçlar, hidroklorik asit çözeltisinde içinde bekletilen numunelerin kimyasal dayanımlarının sodyum hidroksit çözeltisi içinde bekletilen numunelerden daha az olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine mechanical properties of epoxy-matrix composites reinforced with cellulose-based jute and flax woven fabrics, under environmental conditions. Randomly stacked jute and flax woven fabrics were produced in different types by using vacuum infusion method. Also they were subjected to alkaline process in order to increase the adhesion properties of surfaces. These products have been kept in basic and acidic environments for 168 hours. And their chemical resistance determined by weighing at certain intervals. Tensile and impact tests were carried out to determine the effect of environmental conditions on composite strength. And the results have been compared to previous studies. As a result, it was shown that the chemical resistance of the samples incubated in the hydrochloric acid solution was less than the samples held in the sodium hydroxide solution.