Kırsal yerleşimlerde koruma sorunları: Bağlar bölgesi örneği-Bergama
Conservation problems in rural settlements: Case of Baglar region-Bergama
  1. Tez No: 455612
  2. Yazar: YÜKSEL ALTUĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE TANAÇ ZEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Tarihsel süreçte uygarlıkların doğduğu ve günümüzde hala kazılar neticesinde tarihi daha da gerilere giden Anadolu‟da, yerleşiminin sürekliliğiyle ön plana çıkan ender kentler vardır. İnsan hayatının devamı için gerekli tüm kaynakları içerisinde barındıran bu kentler üzerinde farklı kültürlerin bıraktığı izlerle şekillenmektedirler. Bu çalışmada, Bergama ilçesinin birçok önemli değeri içerisinde barındıran çok katmanlı alanı içerisinde geri planda kalmış, ancak Bergama sosyal ve kültürel hayatının önemli bir parçası olan Kırsal Bağlar Bölgesi incelenerek koruma sorunları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are rare settlements in the Anatolia, that has known as by the sustainability spesifications while the new excavations continuous. The cities which shelter the entire sources inside to continuation of life are shaping with the different cultures. Current thesis aims to identify relevant buildings, document them and try to offer solutions for conservation problems.