Yatay soğuk dövme preslerinde eksenden kaçık parçaların soğuk dövülebilmesi için yeni kalıp sistemi geliştirilmesi ve prototip imalatı
Production of cold forging eccentric parts by new die designs and production prototype for horizontal cold forging presses
- Tez No: 455654
- Danışmanlar: PROF. DR. VURAL CEYHUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Otomotiv, havacılık ve savunma sanayi sektörlerinde yeni bağlantı elemanlarına ihtiyaç son 10 yılda artış göstermektedir. Bu ihtiyaçlar genellikle, bağlantı elemanlarını hafifletmek, montaj kolaylığı sağlayabilmek adına alternatif çözümler sunmak, titreşim ve yorulma direnci sağlamak adına yapılmaktadır. Bu bağlantı elemanlarına bir örnekte ekseni kaçırılmış cıvatalar olarak gösterilebilmektedir. Bu tip metal bağlantı elemanları genellikle talaşlı imalat, sıcak dövme veya ılık dövme ile üretilmektedir. Bu tez kapsamında ekseni kaçık cıvataların soğuk dövme ile üretilebilmesi için özel kalıp tasarımı yapılacaktır. Soğuk dövme işleminde asimetrik cıvatanın plastik deformasyon özelliklerini incelemek, kalıpların mekanizmasının hareketini analiz etmek, elde edilen son ürünün geometrik ölçülerini, mekanik özelliklerini tespit etmek ve üretilebilirliğini öğrenmek için bilgisayar destekli simülasyon programı kullanılmıştır. Kullanılan ticari yazılım Simufact Forming'dir. Üretim aşamalarında son ürün mekaniksel özelliklerinin sağlanabilmesi için 20MnB4 tel malzeme kullanılmıştır. Asimetrik cıvata için proses tasarımı ve ayrıntılı yeni kalıp tasarımı yapılmıştır. Sonuç olarak; önerilen kalıp mekanizması ile soğuk dövme simülasyonları başarılı bir şekilde asimetrik cıvata tasarımları tamamlanmıştır. Deneysel araştırmalarda da yapılan tasarımın simülasyonlar ile paralellik gösterdiği ve 20MnB4 çelik malzeme ile üretilebildiği tespit edilmiştir. Ayrıca tasarımı tamamlanan ve üretime uygunluğu görülen kalıp sistemi ile Faydalı Model başvurusu Türk Patent Enstitüsüne '2016/06010' başvurusu numarası ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
For the last decade, there is an an increase in the demand for new special fasteners in automotive, aerospace and defence industries. These needs are generally done to provide alternative solutions by weight reduction, easier assembly processes of fasteners and maintaining vibration and fatigue resistance. Eccentirc bolts can be shown as an example for these fasteners. These kind of metal fasteners are generally produced by machining, hot and warm forging. In this thesis, a special type of die system will be designed and produced for the manufacturability of an eccentric bolt by cold forging. CAE analysis program is used for examining the plastic deformation properties of the asymmetric bolt, analyzing the motion of the die mechanism, identifying the geometrical dimensions, mechanical properties of the final product obtained and getting a know-how of its manufacturability.“Simufact Forming”software is used for forming analysis. 20MnB4 wire material is used to ensure the mechanical properties of the final product in manufacturing stages. As conclusion, die designs and cold forging simulations for the asymmetric bolt have been completed successfully with the proposed die mechanism. Furthermore, the experimental and the simulation results of the product showed consistency; the manufacturability of the asymmetric bolt by 20MnB4 steel wire is identified. In addition, a utility model application to the Turkish Patent Instutition has been made with the application number of 2016/06010 for the completed model and the die system.