Etial 171 alüminyum alaşımlı malzeme talaşlı imalatı yapan bir işletmede hassas toleranslı ölçülerde PCD ve karbür kesici takım kullanımının istatistiksel proses kontrol metoduyla karşılaştırılması
Comprasion of PCD and carbide cutting tool usage in tight tolerances by using statistical process control methods where etial 171 aluminum alloyed material machining is done
  1. Tez No: 455653
  2. Yazar: BARIŞ AKDUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, İstatistik, Mechanical Engineering, Statistics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tezin amacı, talaşlı imalat yapan bir atölyede işlenmekte olan şanzuman ön karteri parçasında bulunan ve müşteri şikayeti nedeniyle iade alınan hassas bir çapın işlenmesinde mevcutta kullanılmakta olan karbür rayba yerine PCD rayba kullanımının incelenerek uygun olanının seçilmesi ve benzer hassas toleranslı çaplarda uygun kesici takım tipinin kullanımının yaygınlaştırılarak şirketin kar elde etmesini sağlamaktır. Kesici takımlar arasında karşılaştırma yapılırken, istatistiksel proses kontrol metotlarındaki X ̅–R diyagramlarından faydalanılmış olup, elde edilen veriler Minitab programı vasıtasıyla inclenmiştir. Ayrıca kesici takımların çevrim süreleri, ömür dayanımları ve karbür kesici takım kullanımında oluşan kalitesizlik maliyetleri de göz önünde bulundurularak kıyaslama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to compare existing carbide cutting tool usage with PCD cutting tool usage through the X ̅–R chart in the statistical process control methods for a tight toleranced diameter in a front clutch housing case part which caused customer claim and non-quality cost due to carbide cutting tool usage and making profit by expanding of proper cutting tool usage in similar tight toleranced diameters. In the comprasion of both cutting tool types, the X ̅–R chart statistical process control method is used and gained values are examined by Minitab software programme. Besides, cycle times of both cutting tools, lifetimes and non-quality costs which occurred during carbide tool usage are considered in benchmarking of carbide cutting tool and PCD cutting tool usage.