Nötron yıldızı bileşenli çift sistemler
Binary systems with neutron star components
- Tez No: 455662
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİ YAKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tezde bileşenlerden biri nötron yıldızı diğeri küçük veya büyük kütleli bir yıldız olan X-ışın çiftleri incelenmiştir. Önceki yıllarda bu tür sistemlere ilişkin yapılmış çalışmalar incelenmiş ve bunlara ilişkin yörünge dönemi, tayf türü, kütle, yarıçap vb. yörünge ve fiziksel öğeleri bir tablo halinde elde edilmiştir. Bu tablo kullanılarak bu sistemlerde hangi açısal momentum kayıp mekanizmasının baskın olduğu ortaya konmuştur. Çalışmada ayrıca TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nde bulunan 100cm (T100) ve 60cm (T60) teleskopları ve bunlara bağlı CCD alıcıları kullanılarak yeni gözlemler elde edilmiştir. T60 teleskobu ile Her X-1, Sco X-1 sistemleri gözlenmiş ve bunlara ilişkin uzun dönemli değişimler ortaya konmuştur. PSR J1023+0038 sistemi ise T100 teleskobu ile gözlenmiş ve bu sisteme ilişkin kısa dönemli yörünge değişimleri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis x-ray binary systems consisting of a neutron star and a low/high mass component has been studied. It has been collated from the literatüre the orbital and physical parameters of these systems, i.e. the orbital period, spectral type, mass, radius, etc., and presented them in a table. Using the table we discussed what angular momentum loss mechanism to be dominant. In addition, using the 100cm (T100) and 60cm (T60) telescopes at the TÜBİTAK National Observatory (TUG) some new observations have been obtained. The systems Her X-1, Sco X-1 were observed with the T60 telescope. PSR J1023+0038 was observed with the T100 telescope and short term orbital period variations have been detected.