Pulse timing studies of X-ray binaries: GX 1+4, Swift J0513.4-6547, X Persei and SXP 1062
GX 1+4, Swift J0513.4-6547, x Persei ve SXP 1062 X-ışını çiftlerinin atım zamanlaması analizleri
  1. Tez No: 539317
  2. Yazar: MUHAMMED MİRAÇ SERİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN BAYKAL, PROF. DR. SITKI ÇAĞDAŞ İNAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu tez RXTE, Swift, XMM-Newton, Chandra ve Integral uydularının arşiv verilerine dayanarak, dört farklı X-ışını çiftinin zamanlama analizlerine odaklanmıştır. Seçilen kaynaklardan biri, GX 1+4, LMXB tipi olup, kalan üç tanesi, SWIFT J0513.4-6547, X Persei ve SXP 1062; BeXB tipi sistemleridir. GX 1+4 kaynağı için, 3 Mart 2001 ve 31 Ocak 2003 arasındaki RXTE-PCA gözlemlerinin analizleri sunulmuştur. İki farklı zaman dilimi için zamanlama çözümleri elde edilmiştir. Buna ek olarak, 1991 ve 1999 yılları arasındaki CGRO-BATSE verilerinde X-ışını akısı ve frekans türevi arasındaki bağıntının episodik olarak mod değiştirdiği görülmüştür. SWIFT J0513.4-6547 sistemi için, 2009 ve 2014 yıllarındaki parlamaları detaylı bir şekilde incelenmiştir. Elde edilen sonuçlarda, kaynağın parlamalar arasındaki sönük olduğu sürede atarcanın yavaşladığı görülmüş, ve yüzey manyetik alan şiddeti çıkarımı yapılmıştır. X Persei için 1998 ile 2010 arasında yer alan RXTE and Integral uydularının gözlemleri incelenmiştir. Bu sistemde, frekans türevinin X-ışını akısına olan bağıntısında yıldız rüzgarından kütle aktarımının var olabileceğine dair emareler görülmüştür. Zamanlama gürültüsü tayfında, flicker tipi olan kırmızı gürültü bileşeni ile beraber uzun zaman ölçeklerinde diskten yapılan kütle aktarımını baskılayan bir gürültü bileşeni gözlemlenmiştir. SXP 1062 için, atarcanın dönüş haraketinin istikrarlı bir şekilde yavaşladığı gözlemlenmiş, ve manyetik alan şiddetinin çıkarımı yapılmıştır. Ayrıca, bu atarca için yürütülen zamanlama analizi kütle aktarımı yapan atarcalar için sıradışı bir durum olan periyod kaymasını açığa çıkarmıştır. İzole olan atarcalarda periyot kaymasıyla sıklıkla karşılaşılmasına rağmen, kütle aktarımı yapan atarcalarda bu durum daha önce gözlemlenmemiştir. Bu periyot kayması keşfi kütle aktarımı yapan sistemlerde de bu olayın yaşanabileceğini gözler önüne sermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on X-ray timing properties of four different X-ray binary systems, based on archival data of the X-ray missions RXTE, Swift, XMM-Newton, Chandra and Integral. One of the selected sources is a LMXB system GX 1+4 while remaining sources are BeXB systems: SWIFT J0513.4-6547, X Persei and SXP 1062. For GX 1+4, the timing analysis of RXTE-PCA observations between 2001 March 3 and 2003 January 31 are presented. The timing solutions of two different time intervals are constructed. Furthermore, within the CGRO-BATSE data between 1991 and 1999, an episodic mode-switching of correlation between X-ray flux and frequency derivative is observed. For SWIFT J0513.4-6547, the data of 2009 outburst and the re-brightening in 2014 are investigated with exquisite details. When the source is quiescent between 2009 and 2014, the source is found to be spinning down from which a surface dipole magnetic field is inferred. X Persei is examined using RXTE and Integral observations between 1998 and 2010. For X Persei, the result on the dependence of frequency derivative on X-ray flux hints that wind accretion is also possible. From the noise spectrum, a flicker type red noise component with is observed with an excessive noise component dominating the disc accretion flow on long time-scales. In the case of SXP 1062, the pulsar's rotation is observed to slow down with a steady rate from which the magnetic field is deduced. Furthermore, precise pulse timing study of the object reveals a glitch event which is an extraordinary event for an accreting pulsar.Although the glitch events are conventionally observed in isolated pulsars, the discovery of a glitch in SXP 1062 ensures that glitch events are also possible for accreting pulsars.