Kara delik bileşenli çift sistemler
Binary systems with black hole component
- Tez No: 455661
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİ YAKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Özellikle LIGO nun 2015 yılında tespit ettiği çekim dalgalarının kaynağının yıldız kütleli bir çift kara delik olması onların atası olarak kabul edilen büyük kütleli çift yıldızlar ve kara delik bileşenli çift yıldızlar temel fizik alanlarının çalışılması için çok önemli bir alan haline gelmiştir. Bu tezde, bileşenlerden biri çok büyük kütleli yıldızlar evriminin sonunda oluşan bir kara delik, diğeri bir anakol yıldızı veya evrimleşmiş bir yıldız olan çift sistemler çalışılmıştır. Çalışmada bu özellikleri sağlayan ve gözlemleri göreli olarak daha güvenilir olan 27 adet çift sisteme ilişkin yörünge ve fiziksel öğeleri toplanmış ve bunlar katalog haline getirilmiştir. Daha sonra toplanan bu öğeler kullanılarak çekimsel ışıma ve manyetize yıldız rüzgarları ile açısal momentum mekanizmaları tartışılmış, hangi mekanizmanın hangi tür sistemlerde önemli olduğu ortaya konmuştur. Son olarak seçilen sistemlerin gözlenebilirliliği uygun olanlarının fotometrik değişimleri TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nde bulunan T60 ve T100 teleskopları kullanılarak yeni gözlemleri elde edilmiştir. Elde edilen yeni gözlemler ile sistemlerin kısa ve uzun dönemli fotometrik davranışları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The LIGO detection of gravitational waves in the year of 2015 from a system with two stellar black hole components make the systems with black hole components important sources to study fundamentals of physics. In this thesis, binary systems with a main-sequence/evoloved star and a black hole have been studied. It has been catalogued the orbital and physical parameters of 27 binary systems of whose parameters are relatively known to be accurate. It is discussed angular momentum mechanisms, the gravitational radiation and magnetised stellar winds, and using these catalogued parameters it is studied what angular momentum mechanisms to be important in these systems. Finally, the new photometric varionations of some of the observable systems have been obtained with the T60 and T100 telescopes. Short and long period photometric behaviours of these selected systems are studied.