Lineer olmayan integral sınır değer probleminin pozitif çözümleri
Positive solutions of nonlinear integral boundary value problem
  1. Tez No: 455671
  2. Yazar: TUĞBA ŞENLİK ÇERDİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NÜKET AYKUT HAMAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez, giriş bölümü dahil olmak üzere beş temel bölümden oluşmaktadır. İkinci bölümde, bu tezde kullanılacak olan temel tanım ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde, integral sınır koşullu lineer olmayan m-nokta sınır değer probleminin pozitif çözümlerinin varlığı sabit nokta indeks teoremi ve Leggett-Williams sabit nokta teoremi yardımıyla incelenmiştir. Dördüncü bölümde, integral sınır koşullu lineer olmayan m-nokta sınır değer probleminin pozitif, simetrik ve konkav çözümlerinin varlığı ve iterasyon şeması monoton iterasyon tekniği kullanılarak elde edilmiştir. Beşinci bölümde, integral sınır koşullu lineer olmayan m-nokta sınır değer probleminin çözümlerinin varlığı, karşılık geldiği homojen denklem aşikar olmayan çözüme sahip olduğu durumda elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five main chapters including the introduction part. In the second chapter, basic definitions and theorems which will be used in the thesis are given. In the third chapter, the existence of positive solutions for the nonlinear m-point boundary value problems with integral boundary condition is investigated by means of fixed point index theorem and Leggett-Williams fixed-point theorem. In the fourth chapter, the existence of positive, symmetric and concave solutions of the nonlinear m-point boundary value problem with integral boundary condition and its iteration scheme are established by using the monotone iterative technique. In the fifth chapter, the existence of solutions for nonlinear m-point boundary value problem with integral boundary condition is obtained when its corresponding homogeneous equation has a non-trivial solution.