Ekonomik yöntemlerle arıtılmış zeytin karasu uygulamasının toprağın C ve N-dinamiği üzerine etkisi
The effect of olive mill wastewater treated with economic methods on C and N-dynamics in soil
  1. Tez No: 455697
  2. Yazar: ONUR BAYIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUR OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kirlilik potansiyeli oldukça yüksek olan, zeytinyağı ekstraksiyonu sonucu ortaya çıkan karasuyun arıtımı ve bertarafı, tüm Akdeniz ülkelerinde çözüm bekleyen önemli bir çevresel problem olarak kabul edilmektedir. Eğer karasu arıtılmadan bertaraf edilmeye çalışılırsa; yüksek organik madde yükü, fitotoksik özellikleri ve nispeten düşük biyoayrışabilirliği sebebiyle ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Ancak yüksek organik madde ve bitki besin elementi içeriği tarım topraklarında kullanılabilirliğini ortaya çıkarmaktadır. Bu çalışmada, iki farklı yöntem ile arıtılan karasu kumlu tın bünyeli toprağa 0, 50, 100, 150 m3 ha-1 dozlarında uygulanmıştır. Deneme toplam 90 günlük inkübasyon boyunca laboratuvar şartları altında gerçekleştirilmiştir. İnkübasyonun 30, 60 ve 90. gününde alınan toprak örneklerinde C ve N-dinamiği ile ilgili analizler yapılmıştır. Karasu uygulamalarının Cçöz ve Chum miktarları üzerinde belirgin bir etkiye sahip olmadığı fakat topraktan CO2 çıkışını önemli bir şekilde artırdığı saptanmıştır. Karasu uygulamalarının ilk iki ay içinde topraktaki azotun immobilize olmasına neden olduğu fakat daha sonra artan N-mineralizasyonu ile birlikte topraktaki inorganik azot formlarının arttığı saptanmıştır. Karasuyun ham veya arıtılmış olmasının topraktaki C ve N-dinamiği ile toprağın kimyasal özellikleri üzerinde belirgin bir farklılığa neden olmaması nedeniyle gerek ham ve gerekse arıtılmış zeytin karasuyunun topraklara C, N, P ve K kaynağı olarak kullanılabileceği elde edilen bulgular ışığında önerilebilir.
Özet (Çeviri)
It is generally accepted that the treatment and disposal of olive mill wastewater with high pollution potential as a major environmental problem that must be addressed in all Mediterranean countries. Discharging OMW to the environmental area without any treatment facilities may lead to serious problems due to its high organic matter load, phytotoxic properties and relatively low biodegradability in association with the properties of ecological system and climatic conditions. On the other hand it can be used in agricultural soils when we take into consideration its high organic matter content and concentrations of plant nutrients. In this study, OMWs treated with two different methods were applied to a sandy loam texture soil at the rates of 0, 50, 100, 150 m3 ha-1. The experiment was carried out in total period of 90 days of incubation under laboratory conditions. C and N-dynamics analyses were performed in the soil samples which were taken from the pots at 30th, 60th and 90th days of incubation. Although OMW treatments did not have any significant effect to the amounts of Cçöz ve Chum, soil CO2 production was increased significantly. Applications of OMW immobilized the soil nitrogen in the first two months but later found out an increase of inorganic nitrogen forms in the soil with the increase of N-mineralization. Both raw and treated OMW applications can be recommended as a source of C, N, P and K to the soils because they did not cause any significant effect to soil C and N-dynamics and chemical properties of soil.