Üçüncü bir cisme sahip ortak zarf evresindeki çift sistemler
Common envelope binaries with a third component
- Tez No: 455699
 - Danışmanlar: PROF. DR. BELİNDA KALOMENİ YAKUT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tezçalışmasında ortak zarf evresi ve sonrası çift yıldızların evrimlerine ilişkin literatürde yapılan çalışmalar derlenmiş ve ortak zarf evresi sonrası bir çift sistem olan NSVS14256825 sisteminin TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nde bulunan T100 teleskobu ile elde edilen ışık değişimi sistemin literatürde mevcut olan radial hız eğrisi ile birlikte analiz edilerek incelenmiştir. Sistemin bu tez çalışması kapsamında elde edilen minimum zamanları literatürde verilen diğer minimum zamanları ile birleştirilerek sistemin O-C analizi yapılmıştır. Elde edilen ilk sonuçlar çift sistemin iki gezegen bileşene sahip olabileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, common-envelope evolution and post common-envelope evolution of binary stars were studied from a review of available literature. A post common envelope binary system NSVS14256825 was observed at the TÜBİTAK National Observatory using T100 telescope. The light variation of the system was analyzed with the radial velocity curve of the system given in the literature. The times of minimum light obtained in this study were combined with the times of minimum light presented in the literature to study the O-C variation of the system. The results presented with a discussion of earlier studies. The preliminary results obtained so far indicate a probability for the binary system to have two planetary components.