Asal halkaların polinomlarca doğurulan toplamsal altgrupları
The additive subgroups generated by a polynomial
- Tez No: 455700
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞRI DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez esas olarak dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, tez konusu ve tezde yapılan çalışmalar hakkında kısaca bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, polinomlar ve toplamsal alt gruplar ile ilgili temel tanım ve teoremlere yer verilmiş ve daha sonra bu çalışmada kullanılan tanım ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde, bir asal halkanın herhangi bir sağ ideali üzerinde bir polinomun değerleri tarafından üretilen toplamsal alt gruplar incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise bir asal halkanın herhangi bir sağ ideal üzerinde bir polinomunun değerler kümesi tarafından üretilen toplamsal alt grupları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis essentially consists of four chapters. In the first chapter, information concerning the subject of the thesis and works which are related to this subject are shortly given. In the second chapter, firstly basic definitions and theorems related to polynomials and additive subgroups are involved. Later some definitions and theorems which will be used in the thesis have been given. In the third part of the additive subgroup generated by a set of values of a polynomial on two-sided any ideal of a prime rings were examined. The fourth section is the additive subgroup generated by set of values of a polynomial over a right prime ideal of the prime ring were examined.\