Multinodüler guatr hastalarının mizaç ve karakter özellikleri ile anksiyete düzeyleri ve hasta eğitiminin ameliyat sonrası ağrı algılamasına etkileri
Temperament and character features multi-nodular goiter patients and anxiety levels and effects of patient education on perception of post operative pain
  1. Tez No: 455731
  2. Yazar: NİLAY KARAGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADALET KOCA KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Araştırma, multi nodüler guatr (MNG) hastalarının mizaç ve karakter özellikleriile anksiyete düzeyleri ve hasta eğitiminin ameliyat sonrası ağrı algılamasına etkileriniincelemek amacıyla girişim - kontrol çalışması olarak planlanmıştır. Araştırmakapsamına, Aralık 2011- Mayıs 2012 tarihleri arasında Celal Bayar ÜniversitesiHastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde MNG tanısı konmuş ameliyatı planlananaraştırmaya katılmaya gönüllü 35 girişim 35 kontrol grubu olmak üzere toplam 70hasta alınmıştır. Girişim grubundaki hastalara ameliyat öncesi eğitim ve hasta eğitimkitapçığı verilmiştir.Verilerin toplanmasında, Hasta Bilgi Formu, Mizaç ve Karakter Envanteri(MKE), hastaların ameliyat öncesi anksiyete seviyelerini belirlemek için DurumlulukKaygı Ölçeği, hastaları ameliyat ve ameliyat sonrası dönem hakkında bilgilendirmekiçin Hasta Eğitim Kitapçığı ve ameliyat sonrası ağrı algısını değerlendirmek amacıylaVizüel Analog Skala (VAS) kullanılmıştır. Verilerin analizi, SPSS 15.0'de yapılmıştır.Hasta bilgilerinin değerlendirilmesinde, sayı, yüzde dağılımı ve ortalamakullanılmıştır. Hastaların mizaç ve karakter özellikleri envanteri alt gruplarından vedurumluluk kaygı ölçeğinden aldıkları puan ortalamaları ve standart sapmalarıhesaplanmıştır. Mizaç ve karakter özellikleri alt grupları ile girişim-kontrol gruplarıhasta bilgileri karşılaştırılmasında Kruskal-Wallis ve Mann Whitney U Testuygulanmıştır. Ağrı ile mizaç-karakter alt boyutlarının karşılaştırılmasında T Test ,hasta bilgilerinin karşılaştırılmasında, Chi Square Testi, çoklu analizlerde LogisticRegresion analizi kullanılmıştır.Araştırmadan elde edilen verilere göre, hastaların yaş ortalaması 48.61±13.84,%35.7'si 36-50 yaş grubunda, %71.4'ü kadın, %82.9'u evli, %34.3'ü ilkokul mezunu,%52.9'u ev kadınıdır. Mizaç karakter envanteri alt grup puanları; yenilik arayışı 18.28± 5.18, zarardan kaçınma 17.01 ± 6.59, ödül bağımlılığı 13.05 ± 2.99, sebat etme4.87 ± 1.81, kendi kendini yönetme 26.37 ± 6.36, işbirliği yapma 26.88 ± 7.07,kendi kendini aşma 21.21 ± 5.72'dır.
Özet (Çeviri)
The study was planned to examine as an intervention – control studytemperament and character features multi-nodular goiter patients and anxiety levelsand effects to perception of post operative pain of the patient education. Included inthe study, Celal Bayar University Hospital diagnosed with MNG scheduled for generalsurgery clinics volunteered to participate in the study, including 35 intervention controlgroup, a total of 70 patients were enrolled in 35 between December 2011 - May 2012.Preoperative training and patient education booklet was given to the interventiongroup patients.Patient Information Form, Temperament and Character Inventory, Trait AnxietyScale to determine the level of preoperative anxiety, Patient Education Booklet toinform patients about the surgery and the postoperative period, and Visual AnalogueScale to evaluate the perception of pain after surgery used to collect the data.Analysis of data made in SSPS 15.0. Evaluation of patient information, number,percent distribution, and average is used. Characteristics of temperament andcharacter inventory sub-groups of patients and the scores on the state anxiety scaleaverages and standard deviations were calculated. Kruskal-Wallis and Mann-WhitneyU test applied temperament and character traits intervention and control groups withsub-groups comparison of patient information. For pain scores and temperamentcharactersub-dimensions, in comparison of patient information Chi Square Test, inmultiple analyzes Logistic Regression Analysis was used.According to the data obtained from the study, the average age of the patients48.61±13.84, %35.7 between 36-50 age group, %71.4 women, %82.9 married,%34.3 graduated from primary school, %52.9 were housewives. Sub-groups oftemperament Character Inventory scores ; novelty seeking 18.28 ± 5.18, harmavoidance 17.01 ± 6.59, reward dependence 13.05 ± 2.99, persistence 4.87 ± 1.81,self-directedness 26.37 ± 6.36, cooperativenes 26.88 ± 7.07, self-transcendence was21.21 ± 5.72.