İç Anadolu bölgesi Steninae (Coleoptera, Staphylinidae) altfamilyası üzerinde sistematik çalışmalar
Systematic studies on the subfamily Steninae (Coleoptera, Staphylinidae) of Central Anatolian region
- Tez No: 455730
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN SERT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalışma ile, İç Anadolu Bölgesi'nden, 2009-2011 yılları arasında yapılan arazi çalışmaları sonucunda Steninae (Coleoptera, Staphylinidae) altfamilyasına ait örnekler toplanmıştır. Çalışma sonunda araziden toplanan 2754 örneğin tür teşhisleri yapılmış ve bu altfamilyadan 2 cinse ait toplam 38 tür tespit edilmiştir. Bu türlerden, 13'ü İç Anadolu Bölgesi'nden ilk defa tespit edilmiş olup, bir tür Türkiye'ye endemiktir. Toplanan türlere ait bireyler laboratuvarda koleksiyona alınmış, türlerin erkek ve dişi genital organları çıkartılarak çizimleri yapılmış, dış morfoloji ve genital organların betimlemeleri yapılarak sistematik yönden incelenmiştir. Altfamilyanın cins ve tür anahtarları tespit edilen türlere göre düzenlenmiş ve türlerin fotoğrafları çekilmiştir. Örnekleme bölgelerinin koordinatları ile Türkiye ve Dünya yayılışları verilmiştir. Altfamilya ile ilgili faunistik, ekolojik ve coğrafik değerlendirmeler yapılarak, elde edilen veriler grafik ve çizelgelerle gösterilmiştir. Araziden toplanan türlerin birey sayıları, toplanma yükseklikleri ve ayları, coğrafik ve Türkiye'nin diğer coğrafik bölgelerindeki yayılışları verilmiştir. İç Anadolu Bölgesi Steninae faunası Türkiye faunası ile karşılaştırılmıştır. Steninae faunasının İç Anadolu Bölgesi'nde literatürde verilen-bulunan türler ile literatürde verilen-bulunamayan türler, bölgede ilk defa tespit edilen türler ve ilk ayrıntılı kayıtlar tablo olarak verilmiş ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With this study, as a result of the field studies which were held in Central Anatolia Region between years 2009 and 2011, the species belonging to the subfamily Steninae (Coleoptera, Staphylinidae) were collected. In the end of the study, totally 38 species belonging to 2 genera were identified. Among these species, 13 species are recorded for the first time in Central Anatolia Region. Also one species is endemic for Turkey. Collected specimens were put in collection, male and female's genital organs were extracted and drawn. The general morphology and genital organs were described and examined systematically. Genus and species diagnostic keys to the subfamily were arranged according to determined species and photographs of the species were taken. Additionally, coordinates of sampling places and Turkey and World distributions were given. Faunistical, ecological and geographical assessments regarding subfamily were done and shown with graphics and tables. Numbers of specimens, collecting altitudes, collecting months, distributions geographical and other geographical regions of Turkey of collected species from field were given. Steninae fauna of Central Anatolian Region were compared with Steninae fauna of Turkey. Species which were given in literatured-founded species, not founded species and first records for the area and first detailed records were given with table and discussed.