Bcr-Abl negatif kronik miyeloproliferatif neoplazilerde mast hücre triptaz aktivitesi ve CD34+ hücre ekspresyonunun araştırılması
Mast cell tryptase activity and CD34+ cell expression in bcr-abl negative chronic myeloproliferative neoplasm
  1. Tez No: 455732
  2. Yazar: HAKAN KESKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH HACIHANEFİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hematoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada amacımız, takip ve tedavi ettiğimiz Bcr-Abl negatif MPNhastalarının kemik iliği biyopsilerinde belirli düzeyde bulunabilen retikülin lifartışının mast hücre proliferasyonu ve CD34+ hücre ekspresyonu ile ilişkili olupolmadığının gösterilmesidir.YÖNTEM: Çalışmaya 47'si hasta grubu, 30'u kontrol grubu olmak üzere 77 kişialınmıştır. Hastalıkların tanısı 2008'de yeniden gözden geçirilen DSÖ tanıkriterlerine göre konuldu. Her hastadan kemik iliği biyopsisi alınmıştır. Biyopsipreparatları Patoloji A.B.D'da incelenmiştir. Her bir preparat retikülin boyasıylaboyanıp, retikülin lif derecelendirmesi yapıldı. Preparatlar daha sonra mast hücretriptaz ve CD34 boyalarıyla boyandı. Örnekler ışık mikroskobu ile 40 büyütmededeğerlendirilip ve 20 farklı alanda sayılan mast hücre ve CD34+ hücre sayılarınınortalaması alınmıştır. Kruskal Wallis testi ile olguların retikülin lif düzeylerine göremast hücre sayısı ortalamaları ve CD34+ hücre sayısı ortalamaları karşılaştırıldı. Pdeğeri 0,05); ağır düzeyde retikülin lif görülen olguların CD34+hücre sayısı ortalamasının retikülin lif görülmeyen olgulardan daha düşüksaptanmıştır. JAK2 pozitif olan olguların mast hücreleri ortalaması negatif olgularagöre anlamlı düzeyde yüksek bulundu (p0,05).SONUÇ: Mast hücrelerinde üretilen birçok madde ve sitokinin fibrogenezise katkıdabulunduğu gösterilmiştir. Bu çalışmamızda MPN'lerin alt tiplerinde çeşitliderecelerde bulunabilen retikülin lif artışıyla mast hücre artışının korele olduğunugösterdik. Ayrıca retikülin lif şiddeti arttıkça kemik iliğinde CD34+ boyanan hücresayısında azalma tespit ettik. Hafifçe fibrotik ve hiperselüler kemik iliği olanhastalarda ise kemik iliği CD34+ hücre sayısında artış gözlenmiştir. Bu sonuçlara 57göre MPN'lerde mast hücrelerini inhibe edebilen ilaçlarla belki fibrozis modifiyeedilebilir. Muhtemelen fibrotik kemik iliğinden dolaşıma salınan CD34+ hücrelerinartışı MPN'lerde hastalık progresyonuna yol gösterici olabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the relationship between increasedreticulin staining (reticulin fibrosis) in bone marrow biyopsies of Bcr-Abl negativeMPN patients and mast cell proliferation and CD34 positive cell expression.Material and Method: A total of 77 patients were included in the study. 47 patientswith Bcr-Abl negative MPN and 30 controls were examined. The patients werediagnosed according to WHO diagnostic criteria revised in 2008. Bone marrowbiopsy were performed in all patients and specimens were evaluated in the divisionof pathology. Each specimen was stained with Gomory and graded for reticulinfibrosis. Then they were stained with mast cell tryptase and CD34 immunostain.Specimens were obseved under a light micrscobe at 40x magnification. The numberof mast cells and CD34+ cells seen in 20 different areas were averaged. The averageCD34+ cells and mast cells were correlated with the degree of the reticulin fibrosisby Kruskal Wallis test. P value