Hemodiyaliz hastalarında serum apelin ve chemerin düzeylerinin klinik ve biyokimyasal parametrelerle ilişkisi
The relationship between serum apelin and chemerin levels with biochemical and clinical parameters in hemodialysis patients
  1. Tez No: 455736
  2. Yazar: HÜSEYİN BEĞENİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN USUL SOYORAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Apelin ve chemerin yeni tanımlanan adipositokinlerdir. Apelin vücut su, elektrolit ve glukoz dengesinde, arteriyal basınç, vasküler tonus, kardiyovasküler fonksiyonların düzenlenmesi, hücre proliferasyonu ve anjiogeneziste çeşitli roller oynar. Chemerin metabolik sendrom, sistemik inflamasyon ve immün yetmezlik durumlarla ilişkili bir adipokindir. Diyaliz hastalarında bu prametrelerin durumuyla ilişkili sınırlı bilgi mevcuttur. Biz Apelin ve chemerinin hemodiyaliz hastalarında çeşitli klinik ve biyokimyasal parametrelerle ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. 52 hemodiyaliz hastası (yaş ortalaması 44,4±15,47; 27?si erkek) ve 20 sağlıklı kontrol (yaş ortalaması 41,3±16,96; 8?i erkek) kişi çalışmaya dahil edildi. Sistemik hastalığı olanlar (Enfeksiyon, malignite, diyabet gibi), antiinflamatuar veya antioksidan tedavi alanlar ve 6 aydan daha kısa süredir diyalize girenler çalışma dışı bırakıldı. Açlık serum apelin ve chemerin düzeyleri sandviç enzim immunassay tekniği kullanılarak çalışıldı (Apelin Catalog No: ABİN628899, Chemerin Catalog No: E0945h). Çeşitli klinik ve biyokimyasal parametreler ölçüldü. Hasta ve kontrol grubu BMI, bel ve kalça çevresi, bel/kalça oranı, sistolik ve diyastolik kan basıncı, glukoz, glikolize hemoglobin, trigliserid, total kolesterol, LDL, HDL, BUN, kreatinin, total protein, albümin, globulin, sodyum, potasyum, kalsiyum, fosfor, ferritin, PTH, insülin, CRP açısından karşılaştırıldı. İki grup arasında yaş ve cinsiyet açısından istatistiksel farklılık yoktu. İstatistik için pearson korelasyon analizi ve t-test kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Apelin and chemerin new diagnosed adipocytokines. Apelin play various roles on body water, electrolyte and glucose balance, arterial pressure, vascular tonus, cardiovascular function, cell proliferation, and anjiogenesis. Chemerin is associated with metabolic syndrome, systemic inflamation and immunodeficiency situations. There are limited knowledges on its situation regarding dialysis patients. We aimed to evaluate its effect on certain clinical and biochemical parameters in hemodialysis patients. Fifty-two hemodialysis (hd) patients (mean age; 44,4±15,47, 27 men) and 20 healthy controls (mean age 41,3±16,96, 8 men) were included in the study. Patients with have a systemic disease (such as infection, malignancy, diabetes), was used anti-inflamatory or anti-oxidant treatment and dialysis duration of less than 6 months were excluded from the study. Fasting serum apelin and chemerin levels were measured by enzyme immunoassay sandwich method (Apelin Catalog No: ABİN628899, Chemerin Catalog No: E0945h). Hemodialysis patients and control grups were compared to each other in terms of BMI, waist and hip circumferences, waist-to-hip ratio, systolic and diastolic blood pressure, serum glucose, glycosilated hemoglobin, triglyceride, total cholesterol, LDL, HDL, BUN, creatinine, total protein, albumin, globuline, Sodium, Potatium, Calcium, Phosphor, ferritin, PTH, insülin and CRP. No statistical difference between two groups in terms of age and gender. Pearson correlation analysis and t tests were used for statistics.