T.C. Sağlık Bakanlığı'nın zorunlu ulusal acil servis triyaj uygulamasının güvenilirliğinin ve geçerliliğinin değerlendirilmesi
- Tez No: 455737
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ELİF YAKA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
GİRİŞ T.C. Sağlık Bakanlığı, 2009 yılında azalan aciliyet sırasıyla kırmızı, sarı, yeşil renklerle kodlanan üç basamaklı bir acil triyaj skalasını zorunlu tutmuştur. Bu araştırma Türkiye'deki bu ulusal zorunlu üç basamaklı triyaj uygulamasının güvenilirliği ve geçerliğini değerlendirmek için yapıldı. METOT Bu prospektif çalışma üçüncü basamak üniversite acil servisinde 1 Ocak ve 29 Şubat 2012 tarihlerinde yapıldı. ATT tarafından triyajı yapılan hastaları sistematik örneklem yöntemiyle (1/7) seçilenlerin verileri iki uygulayıcı tarafından bağımsız ve kör olarak değerlendirildi. Uyumsuzluk durumlarında uzmanın kodlaması ?asıl kategori? kabul edildi. Güvenilirlik değerlendirmesi uygulayıcılar arası uyum testi ve ağırlıklı kappa analizi ile yapıldı. Geçerlilik değerlendirmesi için acil serviste kalış süreleri, kaynak kullanım oranları, yatış oranları ve mortalite oranı kullanıldı. Değişkenlerin triyaj kodlarına göre karşılaştırması için türlerine uygun şekilde Kikare veya Kruskal-Wallis testleri ile yapıldı. BULGULAR Toplam 618 hasta aciliyetlerine göre kırmızı (n=126, %20.4), sarı (352, n=57) ve yeşil (n=140, %22.7) olmak üzere uygun renk kodlarına ayrıldı. Bu çalışmada triyaj skalasının quadratik ağırlıklı kappa değeri 0.725 (%95 GA: 0.68-0.77) bulunarak güvenilirliği ?sağlam? olarak saptandı. Çalışmanın over triyaj ve under triyaj değerleri sırasıyla 66 (%10.67) ve 68 (%11) olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION Triage systems are anticipated to prioritize patients according to their acuity while predicting resource utilizations, hospital admissions, inhospital deaths and hospital costs. In 2009, Ministry of Health of Turkey mandated a three-level emergency triage scale coded with colors red, yellow and green in a descending sequence of acuity.This study was conducted to assess the reliability and validity of the national mandatory three-level emergency triage instrument. METHODS The study was conducted in the ED of a tertiary academic hospital between January 1 and February 29, 2012, prospectively. Reliability was calculated by using interrater agreement method with weighted kappa analysis. The instrument's validity was measured by length of ED stay, admission rates, inhospital mortality, ED resource utilization. Chi-square test and Kruskal-Wallis test, where appropriate, were used to compare variables in each triage level. RESULTS A total of 618 patients were assigned to either red (n=126, 20.4 %), yellow (n=352, 57 %) or green (n=140, 22.7%) by acuity level at triage. In this study, the triage scale demonstrated“substantial reliability”with a quadratic weighted kappa value of 0.725 (95% CI: 0.68-0.77). Over and under triage rates were 66(10.67 %) and 68 (11%), respectively.