Parkinson hastalarına bakım veren bireylerin öz yeterlilikleri ve hemşirelik rolünden beklentileri
Self effi̇cacy of caregi̇vers of pati̇ents wi̇th parki̇nson's di̇sease and thei̇r expectati̇ons from nursi̇ng role.
- Tez No: 455740
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma, Parkinson hastalarına bakım veren bireylerin bakım verme sürecinde öz yeterlilik düzeylerini belirlemek ve onların hemşirelik rolünden beklentilerini tespit etmek amacıyla planlanmış tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. Çalışma, 16 Ocak-16 Nisan 2013 tarihleri arasında, GATF Hastanesi ve GÜTF Nöroloji AD Klinikleri ve Hareket Bozuklukları Polikliniklerinde, bir yıl içerisinde yatarak ve ayaktan takip-tedavi edilen Parkinson hastalarına bakım veren 61 birey ile yapılmıştır. Araştırmada veriler, araştırmacı tarafından literatür bilgileri doğrultusunda oluşturulan bilgi formu ile toplanmıştır. Bakım verenlerin öz yeterlilik düzeylerini ölçmek için ?Genelleştirilmiş Algılanan Öz Yeterlilik Ölçeği? kullanılmıştır. Veriler, bilgisayar ortamında SPSS 15.0 paket programı kullanılarak frekans, yüzdelik, aritmetik ortalama, standart sapma, Mann-Whitney-U, Ki-Kare, T-Testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Parkinson hastasına bakım veren bireylerin yaş ortalamasının 53,21±14,34 (28-80) olduğu, çoğunluğunun kadın, çocuk, evli, üniversite düzeyinde olduğu, bakım verme süresinin 1yıldan fazla-5 yıl arasında olduğu, konuya ilişkin bilgi-eğitim aldığı, bilgiyi çoğunlukla hekimden ve internetten aldığı, bilginin içeriğini çoğunlukla ilaç tedavisi ve hastalık konularının oluşturduğu, çoğunluğunun hastalarının Evre 2 düzeyinde olduğu tespit edilmiştir. Araştırmanın sonucunda, öz yeterlilik düzeyinin 18-49 yaş grubunda 50 yaş ve üzerindeki gruba göre daha yüksek olduğu (p?0,05), bakım veren bireylerin özyeterlilik düzeylerinin diğer tanıtıcı özelliklerine göre önemli farklılık göstermediği bulunmuştur (p?0,05). Bakım veren bireylerin, hemşirelik mesleğine ilişkin rollerin farkında olduğu, hemşirelik rolünden beklentilerinin sırasıyla; ?Eğitim Verme? (%96,72), ?Danışmanlık? (%88,52), ?Değişim Yaratıcı? (%78,68), ?Bakım Verme? (%70,49), ?Hasta Savunuculuğu? (%60,65) ve ?Yöneticilik/Liderlik? (%55,73) şeklinde olduğu, talep ettikleri hemşirelik rollerine ilişkin faaliyet sayısının, öz yeterlilik düzeylerine göre önemli farklılık göstermediği saptanmıştır (p?0,05). Araştırma sonucuna göre uygun önerilerde bulunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Hemşirelik Rolleri, Bakım Veren, Öz Yeterlilik
Özet (Çeviri)
This is a descriptive study that aimed to determine self-efficacy the individuals who provide care to patients with Parkinson disease in the care process and to identify their expectations from nursing role. The study was conducted between January 16th and April 16th 2013 with 61 caregivers of Parkinson?s disease patients who where followed in the Neurology Departments and Movement Disorders Outpatient Clinics of Gülhane Military Faculty and Gazi University. In the present study, the data were collected by a data sheet which was structured according to literature by investigator. The Generalized Perceived Self-Efficacy Scale? was used to quantify the level of self-efficacy in individuals who provide care. All statistical analyses were performed by using SPSS for Windows 15.0. Frequency, percent, arithmetic mean, standard deviation, Mann Whitney U test, chi-square test, t test were used in analyses. It was found that the mean age of the individuals who provide care to the patients with Parkinson disease was 53.21±14.34 (28-80) years; majority of individuals were women, child, married; most individuals had education at college level; duration of care was between 1-5 years, most individuals were trained and received information about subject; information was mainly gathered from clinicians and internet; the context of information consisted of drug therapy and issues related to disease in most cases; and majority of the patients were stage 2. In the present study, it was found that the level of self-efficacy was higher in the group consisted of individuals aged 18-49 years when compared to those aged 50 years or older (p0.05). It was found that individuals who provide care were aware of nursing roles and that their expectations from this role included ?Education? (96.72%), ?Counseling? (88.52%), ?Creating Difference? (76.68%), ?Providing Care? (70.49%), ?Advocating Patient? (60.85%) and ?Directorship/Leadership? (55.73%); and the number of activities claimed regarding nursing roles didn?t significantly differ depending on level of self-efficacy (p>0.05). Appropriate advices were given according to the study results. Keywords : Nursing Roles, Caregiver, Self-Efficacy