Parkinson hastalarına bakım veren bireylerin yaşadıkları güçlükler ve bakım yüklerinin belirlenmesi
Determination of the difficulties and care loads experienced by individuals caring for parkinson patients
- Tez No: 732003
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE DİLEK DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma, parkinson hastalarına bakım veren bireylerin yaşadıkları güçlükler ve bakım yüklerinin belirlenmesi amacıyla Temmuz 2021 ve Mart 2022 tarihleri arasında tanımlayıcı ve kesitsel olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Anabilim Dalında yer alan“Parkison Hastası İzlenme Polikliniği”nde gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın evrenini bu polikliniğe kayıtlı Parkinson hastaları oluşturmuştur. Covid 19 pandemisi koşulları içinde polikliniğe gelen ve tedavileri bu koşullar içerisinde yürütülmeye çalışılan parkinson hastaları ile onlara bakım veren primer bakım vericiler bu tezin örneklem grubunu oluşturmuştur. Çalışmaya 100 parkinson hastası ile onlara bakım veren 100 kişi dâhil edilmiştir. Araştırmanın verilerini Parkinson Hasta Tanıtım Formu, Bakım Verici Tanıtım Formu, Hoehn ve Yahr'ın Parkinson Klinik Evreleme Ölçeği ve Zarit Bakım Yükü Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Çalışmanın analizinde bakım yükü ve ilişki ölçümünde Pearson Corelasyon, ikili kategorik değişkenlerin karşılaştırmasında independent t testi ve çoklu kategorik değişkenlerin karşılaştırmasında F-ANOVA testi kullanılmıştır. Araştırmada, bakım veren bireylerin ortalama bakım yükü 40,10 olarak bulunmuş ve bu değer şiddetli yük olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This descriptive and cross-sectional study was conducted between 01.07.2021 and 15.03.222 in order to determine the difficulties and care burdens of individuals who care for Parkinson's patients. The research was carried out in the“Parkinson Patient Follow-up Polyclinic”in the Neurology Department of Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital. The population of the study consisted of Parkinson's patients registered in this polyclinic. Parkinson's patients who came to the outpatient clinic under the conditions of the Covid 19 pandemic and whose treatment was tried to be carried out under these conditions, and the primary caregivers who cared for them formed the sample group of this thesis. 100 Parkinson's patients and 100 caregivers were included in the study. The data of the study were collected using the Parkinson's Patient Identification Form, the Caregiver Identification Form, the Hoehn and Yahr's Parkinson's Clinical Staging Scale and the Zarit Care Burden Scale. In the analysis of the study, Pearson Correlation was used in the measurement of caregiver burden and relationship, independent t test was used in the comparison of binary categorical variables, and F-ANOVA test was used in the comparison of multiple categorical variables. In the study, the average caregiver burden of caregivers was found to be 40.10 and this value was evaluated as a severe burden.