Erişkinlerde işitme kaybının ses üzerine etkisinin objektif değerlendirilmesi
Objecti̇ve evoluati̇on of voi̇ce parameters in adults heari̇ng loss
- Tez No: 455739
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: İşitme kayıplı hastalar ile işitmesi normal olan bireylere objektif ses analizi yaparak işitme kaybının ses üzerine etkisini değerlendirmek. Materyal ve Metot: 2013 mart ve ağustos ayları arasında başvuran işitme kayıplı ve normal hastaların dosyaları, ses analizleri ve stroboskopi kayıtları retrospektif olarak incelendi. MDVP programı ile mutlak jitter ve shimmer, %jitter ve shimmer, Fo-temel frekans, variable Fo(vFo), soft fonasyon index ve HNR-noise harmonik ratio elektroglottografi ile kapalı faz, periodisite ve frekans parametreleri değerlendirmeye alındı. Hastaların stroboskopi kayıtları incelendi. Hastalar kadın ve erkek olarak ikiye bölünerek kendi içlerinde karşılaştırma yapıldı. Kadın ve erkeklerde 60 desibelin altındaki işitme kayıpları 1.grup, 60 desibelin üstündeki işitme kayıpları 2.grup ve kontrol grubu 3.grup olarak belirlendi. Bulgular: kadınlarda 1.ve 2. Grup arasında sadece elektroglottografinin frekans değeri için anlamlı farklılık varken, grup 1ve 3 arasında temel frekans, mutlak jitter ve % jitter, vFo, soft fonasyon indeks(SPI), F parametreleri için anlamlı fark saptandı. Grup 2 ve 3 arasında ise maksiumum fonasyon zamanı, temel frekans, mutlak ve yüzde jitter, vFo değerleri açısından anlamlı farklılık saptandı. Erkeklere baktığımızda grup 1 ve 2 arasında istatiksel değerlendirme sonucu sadece maksimum fonasyon zamanı parametresinde anlamlı fark saptandı. Grup 1 ve 3 arasında maksimum fonasyon zamanı, mutlak jitter ve %jitter, vFo, SPI parametreleri için anlamlı fark saptandı. Grup 2 ve 3 arasında ise mutlak jitter, %jitter, shimmer ve %shimmer, vFo, SPI parametreleri için gruplar arasında anlamlı fark saptandı. Sonuç: erişkinlerdeki hafif, orta ve ileri işitme kayıplarının mutlak jitter ve shimmer, %jitter ve %shimmer, vFo, SPI gibi parametreleri muhtemel işitsel geribildirim mekanizmasını bozarak yükselttiği görülürken stroboskobik değerlendirme, S/Z oranı, HNR, MFZ ve elektroglottografinin parametreleri üzerinde anlamlı sayılabilecek değişikliklere sebebiyet vermediği görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate voice parameters in subjects with hearing loss by performing objective voice analysis in patients with hearing loss and normal hearing subjects. Material and Methods: The charts, sound analysis and stroboscopy records of outpatients with normal hearing function and hearing loss between March 2013 to August 2013 were examined retrospectively. MDVP was used in the evaluation of these patients and absolute jitter and shimmer, %jitter and shimmer, F0-fundamental frequency, variable F0 (vF0), soft phonation index and noise to harmonic ratio (HNR) were recorded. Also by using electroglottography contact quotient, periodicity and frequency parameters were evaluated and stroboscopic recordings were examined. The patients and normal subjects were divided into two groups according to gender and data were compaired among each group separetely. Patients were also classified according to hearing threshold levels as group 1 with hearing loss less than 60 decibels, group 2 with hearing loss more than 60 dB and group 3 with normal subjects. Results: In female subjects we found a significant difference in electroglottographic frequency(F) value among Group 1 and 2 whereas fundamental frequency, absolute jitter, % jitter, soft phonation index (SPI), and F parameters were significantly different between Group 1 and 3. Also we detected significant difference on maximum phonation time, fundamental frequency, absolute and %jitter and vF0 values between Group 2 and Group 3. In male subjects maximum phonation time was the ony parameter which was significant between Group 1 and 2. Maximum phonation time, absolute jitter, % jitter, vF0, SPI parameters were significantly different between Group 1 and 3. The comparison of the voice parameters between Group 2 and 3 revealed that the difference in absolute jitter, %jitter, shimmer, %shimmedr, vF0 and SPI were significant. Conclusion: Although mild, moderate and advanced hearing loss disturb voice parameters such as absolute jitter and shimmer, %jitter and shimmer, vFo, SPI probably by disrupting auditory feedback mechanism, these effects does not seem to have significant effect on stroboscobic analysis, S/Z ratio, HNR, MFZ and elektroglottographic parameters.