Süt dişlerinde formokrezol, mineral trioksit agregat, portland siman ve mine matriks proteini kullanılarak yapılan amputasyonların klinik ve radyografik olarak değerlendirilmesi
Clinical and radiographic evaluation of formocresol, mineral trioxide aggregate, portland cement, and enamel matrix derivative as pulpotomy agents in primary teeth
- Tez No: 455751
- Danışmanlar: PROF. DR. Feridun BAŞAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma amputasyon materyali olarak kullanılan formokrezol, mineral trioksit agregat, portland siman ve mine matriks proteininin klinik ve radyografik başarısını değerlendirmek amacıyla yapıldı. Çalışmaya GATA Çocuk Diş Hekimliği Kliniği?ne başvuran 5-9 yaşları arasında, 32?si kız, 33?ü erkek 65 hastanın derin çürüklü toplam 140 süt I. ve II. azı dişi dahil edildi. Amputasyon tedavisi klinik olarak semptomsuz, derin çürük lezyonlu, spontan ağrı hikayesi bulunmayan, şişlik, fistül olmayan ve pulpal kanamanın kontrol altına alınabildiği dişlere uygulandı. Giriş kavitesi hazırlandıktan ve kanama kontrol altına alındıktan sonra, üretici firmanın kullanım talimatına göre amputasyon materyalleri kullanıldı. Amputasyon tedavisi sonrası üst restorasyon olarak paslanmaz çelik kron uygulandı. Çalışmamızda yapılan amputasyon tedavileri klinik ve radyografik olarak 3, 6, 12, 18 ve 24 aylık kontrol periyodları ile değerlendirildi. 24. ayda klinik başarı oranı formokrezol grubunda %96,9, MTA grubunda %100, portland siman grubunda %93,3 ve mine matriks protein grubunda %90,6 olarak tespit edildi. 24. ayda radyografik başarı oranı formokrezol grubunda %84,4, MTA grubunda %93,9, portland siman grubunda %86,7 ve mine matriks protein grubunda %78,1 olarak tespit edildi. Amputasyon materyallerinin klinik ve radyografik değerlendirmelerinde, istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamakla birlikte, hem klinik hem de radyografik olarak en başarılı sonuç MTA grubunda elde edildi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to evaluate clinical and radiographic success of using formocresol, mineral trioxide aggregate (MTA), portland cement, and enamel matrix derivative as pulpotomy agents in primary teeth. Sixty-five patients aged 5?9 years (32 female and 33 male patients) who presented at the GMMA Department of Pediatric Dentistry were included in this study. A total of 140 primary first and second molars with deep caries were treated with pulpotomy. Pulpotomy was performed for asymptomatic deep carious lesions with no history of spontaneous pain, no signs of swelling or fistula, and controlled pulpal bleeding. Pulpotomy treatment, followed by cavity preparation and control of bleeding, was performed according to the manufacturer's instructions for each agent. All teeth were then restored with stainless steel crowns. The treated teeth were evaluated clinically and radiographically at 3, 6, 12, 18, and 24 months. At the end of the study, at 24 months, the clinical success rates of formocresol, MTA, portland cement, and enamel matrix derivative were 96.9%, 100%, 93.9%, and 93.3%, respectively. The corresponding radiographic success rates were 84.4%, 93.9%, 86.7%, and 78.1%, respectively. There were no statistically significant differences in clinical and radiographic success rates among the 4 groups (p > 0.05). However, MTA appears to be superior to formocresol, portland cement, and enamel matrix derivative as a pulpotomy agent in primary teeth.