Farklı metal alaşımlardan farklı üretim yöntemleri ile elde edilen hareketli protez metal alt yapılarının mekanik özelliklerinin karşılaştırılması.
Comparison of mechanical properties of removable denture metal substructures fabricated with different metal alloys and different manufacturing methods.
- Tez No: 455752
- Danışmanlar: DOÇ. DR. O. CUMHUR SİPAHİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada, farklı alaşımlardan farklı yöntemlerle üretilen hareketli protez metal alt yapı örneklerinin mekanik özelliklerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada kullanılan 2 farklı materyal, 3 farklı üretim yöntemi ve 3 farklı ölçüm parametresi için 15 farklı deneysel grup (n=10) elde edildi. Kroşe örnekler destek diş üzerinde toplam 3000 döngülük takma çıkartma testine tabi tutuldu. Gruplara ait başlangıç tutuculuk değerleri şöyle sıralandı; Ti/K/F (13.1N), Co-Cr/K/D (10.8N), Ti/K/D (9N), Co-Cr/K/F (8.5N), Co-Cr/K/L (8.4N). 3000 döngü sonunda elde edilen değerler ise şöyle sıralandı; Ti/K/F (17.3N), Co-Cr/K/F (14N), Co-Cr/K/D (12.6N), Co-Cr/K/L (11.8N), Ti/K/D (10.6N). Ti/K/F grubu değerlerinin, Co-Cr/K/L ve Ti/K/D grupları değerlerinden anlamlı derecede yüksek olduğu belirlendi. Pürüzlülük testleri sonucunda plak örneklerde elde edilen ortalama yüzey pürüzlülük değerleri (Ra) şöyle sıralandı; Ti/P/D (0.56 µm), Co-Cr/P/F (0.11 µm), Ti/P/F (0.08 µm), Co-Cr/P/L (0.05 µm), Co-Cr/P/D (0.05 µm). Ti/P/D grubunun ortalama yüzey pürüzlülüğü değerinin, tüm diğer grupların pürüzlülük değerlerinden anlamlı derecede yüksek olduğu belirlendi. Bükme testleri sonucunda plak örneklerde elde edilen bükme direnci değerleri ise şöyle sıralandı; Ti/P/F (501.2 N), Co-Cr/P/L (471.3 N), Co-Cr/P/D (428.4 N), Co-Cr/P/F (410.0 N), Ti/P/D (309.2 N). Ti/P/D grubuna ait bükme direnci değerinin, Ti/P/F, Co-Cr/P/L ve Co-Cr/P/D gruplarınınkine göre anlamlı derecede düşük olduğu bulunmuştur. Diğer deneysel gruplara ait bükme direnci değerleri arasında ise anlamlı fark olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the mechanical properties of removable denture substructures fabricated with different alloys and different fabrication methods. For clasp retention, surface roughness and deflection strength tests, obtained specimens were assigned to 15 experimental groups (n=10). Clasp specimens were subjected to a vertical insertion and removal movement for 3000 cycles along the path of insertion of tooth 46#. Initial retention values ranged as follows: Ti/C/M (13.1N), Co-Cr/C/C (10.8N), Ti/C/C (9N), Co-Cr/C/M (8.5N), Co-Cr/C/L (8.4N), and final retention values ranged as follows; Ti/C/M (17.3N), Co-Cr/C/M (14N), Co-Cr/C/C (12.6N), Co-Cr/C/L (11.8N), Ti/C/C (10.6N). Values of group Ti/C/M were significantly higher than those of groups Co-Cr/C/L and Ti/C/C. Surface roughness values (Ra) obtained with profilometric measurements ranged as follows; Ti/P/C (0.56 µm), Co-Cr/P/M (0.11 µm), Ti/P/M (0.08 µm), Co-Cr/P/L (0.05 µm), Co-Cr/P/C (0.05 µm). Mean surface roughness values of group Ti/P/C were significantly higher than those of other experimental groups. Mean deflection strength values of experimental groups ranged as follows; Ti/P/M (501.2 N), Co-Cr/P/L (471.3 N), Co-Cr/P/C (428.4 N), Co-Cr/P/M (410.0 N), Ti/P/C (309.2 N). Mean deflection strength values of group Ti/P/C were significantly lower than those of groups Ti/P/M, Co-Cr/P/L and Co-Cr/P/C. Not any significant difference was found between other experimental groups.