Behçet hastalıklı olgularda sol ventrikül fonksiyonlarının değerlendirilmesinde doku doppler, strain ve strain rate ekokardiyografi yöntemlerinin yeri
The role of tissue doppler, strain, and strain rate echocardiography methods in reviewing left ventricle functions in behcet's disease cases
- Tez No: 455750
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALAETTİN AVŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Behçet Hastalığı, akut ataklarla ve yatışmalarla seyreden, kronik enflamatuvar ve çoklu organ tutulumu ile giden bir hastalıktır. En sık 20-30?lu yaşlarda görülmeye başlar. Hastaların %7-29`unda kardiyovasküler tutulum mevcuttur. Behçet hastalarında, normal popülasyona göre kardiyovasküler mortalite riski artmıştır. Çalışmamız, Behçet hastalarında subklinik kardiyak etkilenmeyi, yeni bir kardiyak görüntüleme yöntemi olan Strain ve Strain Rate ekokardiyografi tekniklerini kullanarak araştırmayı amaçlamıştır. Çalışmamız, Ocak-Eylül 2013 tarihleri arasında, Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon ve Nöroloji Anabilim Dalları polikliniklerine başvuran ve Behçet Hastalığı tanısı alan 20 hastadan oluşan hasta ve 20 sağlıklı bireyi içeren kontrol grupları üzerinde yapıldı. Hasta ve kontrol gruplarını oluşturan bireylerden ayrıntılı öykü alınıp, fizik muayeneleri yapıldıktan sonra, 12 derivasyonlu EKG?leri çekildi. Bireylerin, 2D, M-mod, renkli Doppler, transmitral Doppler ve doku Doppler ekokardiyografi ile kardiyak fonksiyonları incelendi. Doppler kayıtlarından Strain ve Strain Rate verileri elde edildi. Hasta ve kontrol gruplarının yaş, cinsiyet, sistolik ve diyastolik kan basınçları benzerdi. EKG değişkenleri karşılaştırıldığında, anlamlı farklılık yoktu. Rutin ekokardiyografik görüntüleme sonuçları açısından da hasta ve kontrol grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Çalışmaya alınan gruplar arasında S ve TDI sonuçları karşılaştırıldığında, hasta grubunun Septal E, Septal A, Lateral Strain ve Septal Strain değerleri, kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha düşüktü. SR değerleri karşılaştırıldığında ise hasta ve kontrol gruplarının septal ve lateral SR değerleri arasında anlamlı fark görülmedi. Sonuç olarak biz, Behçet hastalarında S ve SR görüntüleme teknikleri ile LV fonksiyonlarının, subklinik düzeyde etkilendiğini saptadık. Behçet hastalarındaki subklinik miyokardiyal fonksiyon bozukluğunun, S ve SR görüntüleme teknikleri gibi hassas ve yeni yöntemlerle araştırılmasının faydalı olabileceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Behçet?s Disease is a chronic inflammatory disease, that affects multiple organs by acute attacks and remissions. Patients are diagnosed mostly in their 20?s and 30?s. Cardiovascular problems are present in 7-29% of the Behçet?s Disease patients. Moreover, cardiovascular mortality rate is higher in Behçet?s Disease patients compared to general population. This study aims to explore subclinical cardiac vulnerability through the use of modern Strain and Strain rate echocardiography techniques.?? Our study has been conducted on 20 Behçet?s Disease patients from the departments of Dermatology, Physical Medicine and Rehabilitation, and Neurology in Afyon Kocatepe University Faculty of Medicine, and a control group of 20 healthy people. Detailed medical histories of both patients and the control group were acquired. Patients physical examinations were conducted, followed by EKG with 12 derivations. Patients cardiac functions were examined through 2D, M-mod, Color Doppler, Transmitral Doppler, Tissue Doppler Echocardiography methods. Strain and Strain Rate data were obtained through Doppler records.? ? Patients and the control group were similar in terms of age, sex, and their systolic and diastolic blood pressures. No significant difference was observed between the two groups after routine echocardiographic screening results. When Strain and tissue Doppler echocardiography screening results were compared, it was seen that the Septal E, Septal A, Lateral Strain, and Septal Strain levels were significantly lower in the patients group. The Septal and Lateral Strain Rate levels did not show significant difference between the two groups.