Ağızda dağılan tablet formülasyonlarının geliştirilmesi, kontrol ve analizleri
Development, control and analyses of orally disintegrating tablet formulations
- Tez No: 455754
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANSEL KÖSE ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Ağızda dağılan/çözünen tabletler (ADÇT), ağız boşluğuna yerleştirildiklerinde tükürük ile temas ederek çözelti veya süspansiyon şeklini alan katı dozaj şekilleridir. ADÇT?ler özellikle yaşlı, çocuk, psikolojik rahatsızlığı olan ve suya erişiminde yetersizlik bulunan hastalar için uygundur. Bu tez çalışmasının amacı, düşük dozlarda etkili bir opioid analjezik olan kodein fosfat etken maddesi içeren, tadı maskelenmiş ve seri üretime uygun ADÇT geliştirmek ve aynı şartlarda basılmış konvansiyonel tablet ile etkinliği karşılaştırmak amacıyla in vitro analizlerini yapmaktır. Bu amaçla doğrudan basım tekniğine uygun olmaları nedeniyle sodyum nişasta glikolat, kroskarmelloz sodyum, krospovidon, polakrilin potasyum, soy alkoloitleri, Prosolv® ODT, MCC Sanaq® Burst, Prosolv® Easytab, Avicel PH 102, mannitol, aspartam, portakal aroması ve sodyum stearil fumarat gibi yardımcı maddeler kullanılmıştır. Bu amaçla, basıma hazır toz karışımlarının yığın açısı, dansite ve basılabilirlik özellikleri incelemiştir. Basılan tabletlerde ağırlık sapması, sertlik, çap-kalınlık, friabilite, dağılma süresi, ıslanma süresi ve miktar tayini analizleri yapılarak 0.1 N HCl ve pH 6.8 fosfat tamponlarında USP palet yöntemi ile çözünme hızı profilleri oluşturulmuştur. Yapılan analizler neticesinde geliştirilen ADÇT?ler arasında en uygun formülasyonun % 4 oranında sodyum nişasta glikolat içeren formülasyon olduğu ve söz konusu formülasyonun etkinliğinin in-vivo çalışmalar ile desteklenmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Orally disintegrating/dissolving tablets (ODT) are solid dosage forms which transforms into solution or suspension in contact with saliva when placed in oral cavity. ODT is a suitable medicament especially for geriatric, pediatric, mentally disordered patients and who has challenges of access to water. The main goal of this study was to develop a taste masked, qualified to mass production ODT including codein phosphate -an opiod analgesic efficient in lower doses- as API and perform its in vitro analyses in order to compare its efficiency with a conventional tablet compressed in identical conditions. To achieve this goal, the excipients like sodium starch glycolate, crosscarmellose sodium, crosspovidone, polacrillin potassium, soy polysaccharides, Prosolv® ODT, MCC Sanaq® Burst, Prosolv® Easytab, Avicel PH 102, mannitol, aspartame, orange flavour and sodium stearyl fumarate were included owing to being suitable to direct compression technique. For this purpose, the angle of repose, density and compressibility properties of powder mixtures ready to be compressed were evaluated. Weight variation, hardness, diameter and thickness, friability, disintegration time, wetting time and content uniformity of compressed tablets were measured and dissolution profiles were acquired using USP paddle apparatus in 0.1 N HCl and pH 6.8 dissolution mediums As the result of the performed analyses, it was conluded that the formulation including % 4 sodium starch glycolate was found to be the most suitable formulation among all developed ODTs and its efficiency should be evaluated via in vivo studies.