Serebral paralizi'li çocukların beslenme ve yutma problemlerinin değerlendirilmesi
Assessment of the nutrition and swallowing problems of the children with cerebral palsy
- Tez No: 455753
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİROL BALABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Serebral Paralizi?li (SP) çocuklarda oral-motor fonksiyonları belirlemek ve var olan fiziksel problemlerin bu fonksiyonlarla olan ilişkisini araştırmak amacıyla yapılan çalışmaya, SP tanılı 3-15 yaş arası 40 çocuk dahil edildi. Vakalar, Kaba Motor Fonksiyon Sınıflama Sistemi?ne (GMFCS) uygun olarak iki gruba ayrıldı; seviye I-II-III?te yer alan ve yürüyebilen SP?li çocuklar 1. grup, seviye IV-V?te yer alanlar ise 2. grup şeklinde gruplandırıldı. Çocukların ailelerinden tıbbi hikayeleri ve demografik özellikleri alındı. Oral yapı ve fonksiyonları, oral refleksleri değerlendirildi. Salya şiddeti için Görsel Analog Skalası (Visual Analog Scale-VAS) ölçümleri yapıldı. Bunun yanı sıra çocuğun bakımıyla ilgilenen ebeveynden çocuğun beslenmeyle ilgili şikayetleri sorgulandı. Bununla birlikte SP?li çocukların solunum fonksiyonları değerlendirildi. Modifiye Ashworth Skalası (MAS) kullanılarak kas tonusu değerlendirmesi yapıldı. Son olarak çocukların çiğneme süreleri video kayıt altına alınarak değerlendirmesi yapıldı.
Özet (Çeviri)
In the aim of defining oromotor functions in children who have been diagnosed with Cerebral Palsy (CP), investigating relationship between these functions and physical problems; 40 children between the ages of 3-15 were included in this study. Cases were divided into two groups according to Gross Motor Function Classification System (GMFCS); children situated in level I-II-III and able to walk were grouped as group 1, children situated in level IV-V were grouped as group 2. Medical history and demographic characteristics of the children were taken from their families. Oral structure and functions, oral reflexes were assessed. Drooling severity were measured by using Visual Analogue Scale (VAS). As well as this, complaints about child?s nutrition was interrogated from the parents. Respiratory functions were assessed. Muscle tone were assessed by using Modified Ashworth Scale (MAS). Finally, the chewing time of all children were evaluated by video recording.