Boğmaca ve viral alt solunum yolu enfeksiyonu tanısı alan hastaların klinik ve laboratuar özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison clinical and laboratory features of the patients wi̇th bordetella pertussi̇s and vi̇ral i̇llnesses
- Tez No: 455776
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGİN ÇİFTCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Arka Plan: Boğmaca, Bordetella pertussis?in neden olduğu bir akut solunum yolu enfeksiyonudur. Aşı ile korunulabilir bir hastalık olmasına karşın, tüm dünyada hemen her zaman çocuklar arasında endemik olarak bulunabilir ve zaman zaman salgınlara yol açar. Boğmaca benzeri öksürüğe neden olan B. pertussis dışında solunum yolu enfeksiyon etkenleri bulunmaktadır. Her iki tablonun birbirinden klinik ayrımı güçtür. Boğmaca ve boğmaca tipi öksürük yapan diğer solunum yolu enfeksiyonlarının ayrımı ancak etken mikroorganizmanın gösterilmesi ile mümkündür. Amaç: Boğmaca benzeri öksürük tanısıyla yatırılan hastalardan, etken olarak B. pertussis ve viral etken gösterilen hastaların klinik ve laboratuar özelliklerinin karşılaştırılması. Elde edilecek sonuçlarla boğmaca tanısı konulmasında en faydalı klinik özelliklerin ve laboratuar yöntemlerinin belirlenmesi. Boğmaca tanılı hastaların özelliklerinden yola çıkarak, hastalıktan korunmada eksik kalan noktaların saptanması. Elde edilen verilerle ülkemizde boğmacadan korunma ve boğmacanın tanınması konusuna ışık tutacak önerilerin getirilmesidir. Materyal Metod: Çalışmamızda Mayıs 2002 - Nisan 2013 yılları arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Servisi?nde boğmaca benzeri öksürük ön tanısıyla yatırılarak izlenen toplam 85 hasta değerlendirildi. Hastalar etken gösterilme özelliklerine göre 3 gruba ayrıldı. Grup 1?e nazofaringeal aspiratın kültürü ve/veya PCR incelemesi ile B. pertussis enfeksiyonu kanıtlanan hastalar, Grup 2?ye nazofaringeal aspiratın kültürü ve/veya PCR incelemesi ile B. pertussis saptanmayan, ancak klinisyenin olası boğmaca olarak tanımladığı hastalar, Grup 3?e boğmaca tipi öksürük öntanısı olan ve PCR veya antijen saptama yöntemleri ile viral solunum yolu enfeksiyonu etkeni saptanan hastalar alındı. Hastaların dosyalarından geriye yönelik demografik veriler, klinik belirti ve bulgular, laboratuar bulguları ve klinik izlem bulgularına ait veriler alındı. Bulgular: Tüm olguların %49,4?ü kız, %50,6?sı erkek, yaş ortalamaları 27 gün - 17 ay arasında değişmekte olup ortanca yaşları 2 ay saptandı. Grup 1?deki hastaların %60?ında etken boğmaca kültüründe, %40?ında PCR ile gösterildi, PCR ile etkeni gösterilmiş olan hastaların hiç birinin kültüründe etken gösterilemedi. Grup 1?de boğmaca şiddet skoru diğer iki gruptan yüksek saptandı (p< 0,001). Şikâyetlerinin başlaması ile tanı konulan sağlık kuruluşuna başvuru arasında geçen süre Grup 1 ve 2?de Grup 3?e göre belirgin uzun tespit edildi (p= 0,002). Gruplar arasında hastanın ailesinde hasta dışında öksüren birey açısından anlamlı fark saptanmadı (p= 0,498). Her üç grupta da benzer oranlarda ailede hasta dışında öksüren birey vardı (p= 0,498).Grup 1?de hastaların %92?sinde (n= 23) öksürüğe iç çekme eşlik ederken bu oran Grup 2?de %53,3?ünde (n= 16) saptandı, Grup 3?de ise hiçbir hastada saptanmadı. Öksürük sonrası kusma, morarma, apne, nöbet, fıtık gibi komplikasyonlar Grup 1 ve 2?de anlamlı olarak yüksek oranda tespit edildi. Grup 3?te ateş, hırıltılı solunum, takipne, retraksiyon, wheezing, ekspiryum uzunluğu, ral ve ronküs Grup 1 ve 2?den anlamlı olarak yüksek oranda saptandı. Grup 3?te akciğer grafisinde infiltrasyon, havalanma artışı ve atelektazinin fazla görüldüğü saptandı. Eritrosit sedimantasyon hızı (ESR) ve C-reaktif protein (CRP) Grup 3?te diğer iki gruptan anlamlı olarak yüksek tespit edildi. Gruplar arasında çocuk yoğun bakım ünitesi (ÇYBÜ) izlemi ve mekanik ventilatöre bağlanma arasında farklılık saptanmadı. Boğmaca benzeri öksürüğü olan ancak diğer etkenlerin gösterildiği hastalarda İnfluenza A H1N1 (n= 10) %33,3 ve RSV ? B (n= 4) %13 ile en sık saptanan virüslerdi. Hastaların %43,6?ünün (n= 37) hiç aşılanmadığı, %29,4?ünün (n= 25) 1 doz, %9,4?ünün (n= 8) 2 doz, %17,6?sının (n= 15) 3 doz boğmaca aşısının yapılmış olduğu tespit edildi. Sonuç: Çalışmamız paroksismal öksürük atakları, öksürüğe eşlik eden iç çekme, öksürük sonrası kusma veya morarma şikayetleri olan; lökositoz ve lenfositoz saptanan; akciğer grafisi normal olan çocuklarda ayırıcı tanıda ilk olarak boğmaca hastalığını düşünmemiz gerektiğini gösterdi. Boğmaca enfeksiyonu olan çocuklar daha uzun süre hastanede kalmaktadır ve bu hastaların boğmaca şiddet skoru daha yüksektir. Uygun tedavi ve destekleyici bakımla bu hastaların mortalitesi azaltılabilir. Boğmaca enfeksiyonu olan çocukların büyük çoğunluğu aşılanma fırsatı bulamamış çocuklardır. Bu nedenle bu çocuklara enfeksiyonu bulaştıran adolesan ve erişkenlere aşılamaya önem verilmelidir.
Özet (Çeviri)
Background: Pertussis is an acute respiratory infection caused by B. pertussis. Although pertussis is a vaccine-preventable disease, it is endemic among children all over the world almost all the time, and leads to outbreaks from time to time. Whooping cough-like respiratory tract infections caused by factors other than the B. pertussis are available. Clinical picture is difficult to differentiate between the two. Separation of whooping cough and other respiratory tract infections is possible with only shown of pathogenic organism. Purpose: The purpose of the present study is to compare clinical and laboratory characteristics of the patients with B. pertussis and viral illnesses in the patients admitted with the diagnosis of pertussis-like cough. With findings of the present study, it is aimed to determine the most useful clinical features and laboratory methods in diagnosis of whooping cough. Also, on the basis of the characteristics of patients diagnosed with pertussis, the study intends to determine missing points in disease prevention. Finally, with findings obtained in the present study, it is aimed to provide suggestions which are shed light on the issue about whooping cough protection and recognition of whooping cough in Turkey. Material and method: In the present study, 85 patients admitted with the diagnosis of whooping cough-like respiratory tract infections at Ankara University Faculty of Medicine Pediatric Infectious Diseases service between May 2002 and April 2013 were evaluated. Patients were divided into 3 groups according to the agent. Group 1 involved patients with pertussis shown by nasopharyngeal aspirate culture and/or PCR. Group 2 consisted of patients without pertussis evaluated by means of nasopharyngeal aspirates, culture and/or PCR. Group 3 involved patients with the diagnosis of whooping cough-like respiratory tract infections and those with viral respiratory tract infection detected by antigen detection/PCR in nasopharyngeal aspirates. In order to control for initial differences among study groups, information on demographic characteristics, clinical signs and symptoms, laboratory findings, and clinical follow-up findings was taken from patients? folders. Results: Forty-nine percent (49.4%) of participating patients were girls and about fifty-one percent (50.6%) of the patients were boys. The median age was 2 months, ranging from 27 days to 17 months. All participating patients were under the age of 24 months. In Group 1, pertussis culture of the NPS was performed in all. Causative agent (B. pertussis) was found through whooping cough culture in 60% of the patients and through nasopharyngeal multiplex viral PCR in 40% of the patients in Group 1. Pertussis severity score in Group 1 was significantly higher than that in the other two groups (p< 0,001). More specifically, in Group 1, the median duration was 10 days (range from 0 to 30 days). In Group 2, the median duration was 11.7 days (range from 0 to 60 days), while in Group 3 it was 6.1 days (range from 0 to 60 days). Patients with pertussis had longer duration of the symptoms prior to admission. There was no significant difference among groups in patients? history of contact with a household member with respiratory symptoms (p= 0,498). In Group 1, 15 (60%), Group 2, 18 (60%), Group 3, 14 (46.7%) of the patients had a history of contact with a household member with respiratory symptoms. In 92% of the patients (n = 23) in Group 1, cough accompanied with whooping. In Group 2 the percentage was 53.3 (n = 16), while none of the patients in Group 3 was observed to have this symptom. Paroxysmal cough, vomiting after coughing, cyanosis, apnea, seizures and henia were more common in patients with pertussis (in Group 1 and 2). Fever, wheezing, tachypnea, retraction, ral and ronchi were more common in patients with viral illnesses (in Group 3). Chest radiographs of patients in Group 3 revealed more bronchopneumonic infiltration, incraesed aeration, and atelectasis. Mean WBC and mean platelet number were not significantly different between the groups. Among the three groups, CRP and ESR were significantly higher in Group 3. Whooping cough-like respiratory tract infections There was no difference between being connected to supportive care in PICU and ventilator support among groups. Influenza A H1N1 (%33.3, n= 10) and RSV - B (%13, n= 4) were the most frequently detected viruses in patients with pertussis like cough, but diagnosed with other causative agents. Of the eighty-five patients, thirty seven (43.6%) had no pertussis vaccination due to being